Талабаларга контракт пулларини қайтариб бермаган ОТМга иш қўзғатилди
"Тижорат ҳуқуқи" йўналишида ўқиш тўхтатиб қўйилганидан сўнг талабаларнинг контракт пулларини қайтариб бермаётган университет аниқланди.
'Талабаларга контракт пулларини қайтариб бермаган ОТМга иш қўзғатилди'ning rasmi
AKFA университети лицензия ололмагани учун ёпилган йўналишга қабул қилган талабаларнинг тўланган контракт пулларини қайтариб бермаётгани аниқланди. Бу ҳақда Рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитаси хабар берди.
Мазкур мурожаатлар бўйича ўтказилган таҳлилларга кўра, 2022 йил 10 январда турли ОАВда AKFA университетига 2022/2023 ўқув йили учун қабул бошланганлиги тўғрисида реклама ахборотлари жойлаштирилган ҳамда рекламаларда абитуриентлардан ҳужжатларни қабул қилиш, шунингдек "Тижорат ҳуқуқи" таълим йўналиши учун ҳам давом этаётганлиги баён қилинган.
Университетга нодавлат олий таълим хизматларини кўрсатиш учун берилган лицензияда рухсат этилган таълим йўналишларида "Тижорат ҳуқуқи" мавжуд эмаслигига қарамасдан, мазкур йўналишда ўқитиш учун 2022/2023 ўқув йилида талабалар ўқишга қабул қилинган ва 4 йиллик (8 та семестр) ўқиш учун оммавий оферта шартномаси тузилган. Талабалар 12,5 млн сўмдан 25,0 млн сўмгача контракт тўловини тўлаган (Қўмитага келиб тушган 7 та мурожаатлар бўйича қайта ҳисоб-китоб қилинмаган жами маблағ миқдори 167 500 000,0 сўм).
Ўқиш маълум бир муддат давом этган. 2023 йил август ойида талабаларга "Тижорат ҳуқуқи" йўналишида ўқитиш учун лицензия берилмаганлиги сабабли кейинги 2023/2024 ўқув йилини вақтинчалик гибрид шаклида давом эттириш ёки Халқаро бизнес таълим йўналишида ўқиш таклиф қилинган. Аксарият талабалар бу таклифни рад этган ва айримлари бошқа таълим йўналишида ўқишга рози бўлган.
Бироқ, Университет томонидан бугунги кунга қадар кўрсатилмаган хизмат учун олинган контракт пуллари фуқароларга қайтариб берилмаган.
Мазкур ҳолатлар бўйича "Истеъмолчиларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисида"ги Қонунининг 4-моддаси (хизматнинг хавфсиз бўлиши, ижрочининг ғайриқонуний ҳаракати туфайли етказилган моддий зиёни тўлиқ ҳажмда қопланиши), 7-моддаси (нотўғри реклама оқибатида истеъмолчига етказилган зарар қоплаб берилмаслик), 12-моддаси (хизматни амалдаги бошқа нормалар ҳамда қоидаларга риоя этган ҳолда бажарилган бўлиши), 19-моддаси (шартнома шартларини бажармаслик), 21-моддаси (шартномага истеъмолчи ҳуқуқларини чеклаб қўядиган шартларни киритиш, кўрсатилмаган хизматлар учун ҳақ олиш) талаблари бузилганлиги юзасидан Қўмита Махсус комиссияси томонидан Вазирлар Маҳкамасининг қарори билан тасдиқланган Низом талабларига асосан "Central Asian University" МЧЖга нисбатан иш қўзғатилиб, иш махсус комиссия томонидан аризачилар иштирокида кўриб чиқилди.
"Central Asian University" МЧЖ томонидан "Истеъмолчиларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисида"ги Қонунининг 4, 7, 12, 19 ва 21-моддалари талаблари бузилган деб топилиб, қонунбузилиши ҳолатларини бартараф этиш ва келгусида йўл қўймаслик, кўрсатилмаган хизмат учун 7 нафар талаба фуқароларга жами 167 500 000 сўм маблағни қайта ҳисоб-китоб қилиш, шунингдек бошқа фуқароларнинг мурожаати асосида улар билан тегишли қайта ҳисоб-китобларни амалга ошириш юзасидан кўрсатма берилди.

It has been discovered that AKFA University is not refunding the tuition fees paid by students admitted to a program that was closed due to the lack of a license. The Committee for the Development of Competition and Protection of Consumer Rights reported this.
According to analyses of these appeals, on January 10, 2022, various media outlets posted advertisements about the start of admissions for the 2022/2023 academic year at AKFA University, and the advertisements stated that documents were being accepted from applicants, including for the "Commercial Law" education program.
Despite the fact that the "Commercial Law" program was not authorized in the license given to the university to provide non-state higher education services, students were admitted for the 2022/2023 academic year to study in this field, and a public offer contract was signed for 4 years (8 semesters) of study. Students paid contract fees ranging from 12.5 million to 25.0 million sum (based on 7 appeals received by the Committee, the total recalculated amount is 167,500,000.0 sum).
After a period of study, in August 2023, students were informed that the "Commercial Law" program was not licensed for teaching, and were offered to continue the next 2023/2024 academic year in a temporary hybrid format or switch to an International Business education program. Most students declined this offer, and some agreed to switch to a different program.
However, as of today, the University has not refunded the fees collected for services not provided.
The Committee has initiated a case against "Central Asian University" LLC based on violations of the Law on "Protection of Consumer Rights" articles 4 (safety of the service, full compensation for material damage caused by the contractor's unlawful action), 7 (non-compensation for damage caused by false advertising), 12 (provision of service in accordance with other applicable regulations and rules), 19 (failure to fulfill contract terms), and 21 (inclusion of terms limiting consumer rights in the contract, charging for services not provided), according to the regulations approved by the decision of the Cabinet of Ministers by the Committee's Special Commission, involving the complainants.
"Central Asian University" LLC was found in violation of the Law on "Protection of Consumer Rights" articles 4, 7, 12, 19, and 21, and was instructed to rectify the violations and prevent them in the future, to recalculate the total amount of 167,500,000 sum for 7 student citizens for services not provided, and also to conduct similar recalculations based on other citizens' appeals.