Ўзбекистон БМТнинг Исроилдан Фаластин ерларини тарк этишини талаб қилувчи резолюциясини қўллаб-қувватлади
Резолюция лойиҳасини 124 давлат қабул қилди.
'Ўзбекистон БМТнинг Исроилдан Фаластин ерларини тарк этишини талаб қилувчи резолюциясини қўллаб-қувватлади'ning rasmi
БМТ Бош ассамблеяси Исроилдан Халқаро суд қарорини бажариши ва босиб олинган Фаластин ҳудудини бир йил ичида тарк этишни талаб қилувчи резолюция лойиҳасини қабул қилди. Бу ҳақда "ТАСС" хабар берди.
Резолюцияни 124 давлат, жумладан Ўзбекистон, Қозоғистон, Россия, Бельгия, Бразилия, Қатар, Хитой ва Франция қўллаб-қувватлади. Шунингдек 14 давлат (Исроил, АҚШ, Венгрия ва бошқалар) қарши чиқди, яна 43 давлат овоз беришда бетараф қолди.
Қайд этилишича, резолюцияни қабул қилиш учун овозларнинг учдан икки қисми талаб қилинган. Ушбу резолюция Фаластиннинг БМТ Бош Ассамблеясида ҳуқуқлари кенгайтирилганидан кейин овоз беришга таклиф қилинган биринчи ҳужжат бўлди.
Тегишли қарор лойиҳаси 18 банддан иборат бўлиб, у Исроилнинг босиб олинган Фаластин ҳудудидаги барча ерларни зудлик билан тарк этишни талаб қилади. Шунингдек ушбу ҳужжат қабул қилинганидан кейин 12 ойдан кечиктирмай амалга оширилиши керак бўлади.

The UN General Assembly adopted a draft resolution demanding Israel to comply with the International Court's decision and to leave the occupied Palestinian territories within a year. This was reported by "TASS" here.
The resolution was supported by 124 countries, including Uzbekistan, Kazakhstan, Russia, Belgium, Brazil, Qatar, China, and France. Additionally, 14 countries (Israel, the USA, Hungary, and others) opposed, while another 43 countries remained neutral in the vote.
It is noted that the adoption of the resolution required a two-thirds majority of the votes. This resolution is the first document to be voted on following the expansion of Palestine's rights at the UN General Assembly.
The relevant draft decision consists of 18 clauses and demands Israel to immediately vacate all the lands occupied in Palestinian territory. This document must be implemented within 12 months following its adoption.