Янги пайдо бўлган чиқинди зоналари аэрокосмик технологиялар ёрдамида аниқланади
"2024−2026 йилларда иқтисодиёт тармоқларида аэрокосмик технологияларни жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисида"ги президент фармони қабул қилинди.
Фармонга кўра, 2024−2026 йилларда иқтисодиёт тармоқларидаги муаммоларни аниқлаш ҳамда уларни бартараф этиш бўйича самарадорликни ошириш учун қуйидагилар давлат космик мониторингининг устувор йўналишлари этиб белгиланди:
• ер участкаларининг ўзбошимчалик билан эгаллаб олиниши ва бундай ер участкаларида бино ва иншоотлар қурилиши ҳолатларини аниқлаш;
• ўрмон билан қопланган майдонларнинг чегараларини белгилаш ва уларнинг ҳолатини мониторинг қилиш;
• геология соҳасида ер қаъридан ўзбошимчалик билан фойдаланиш, фойдали қазилмалар жойлашган майдонлардан асоссиз равишда ва бошқа мақсадларда фойдаланиш ҳолатларини аниқлаш;
• мавжуд чиқиндиларни сақлаш жойларида белгиланган ҳудуддан ташқарига чиқиш ҳолатларини, янги пайдо бўлган ноқонуний чиқинди зоналарини аниқлаш;
• сув омборларининг лойқа оқизиқлар билан тўлиб боришини, сув сатҳи режимини мониторинг қилиш;
• қишлоқ хўжалиги экин ерларидан самарали фойдаланилишини ўрганиш, экинларнинг турлари ҳамда сув истеъмоли ҳажмларини аниқлаш.
2025 йил 1 мартдан ер қаъридан фойдаланиш бўйича масофавий мониторинг ва риск-таҳлил "Геомониторинг" ахборот тизими ҳамда SGM платформаси орқали амалга оширилади.
Космик мониторинг
Ҳудудларни космик мониторинги ердаги ўзгаришларни Ерни масофадан кузатиш турлари орқали доимий равишда Ерни масофадан зондлаш учун мўлжалланган ердаги ва ҳаводаги ускуналари орқали космосдан кузатиб бориш (change detection) имкониятини беради.
Бундан ташқари объект ва ҳудудлардаги ўзгаришларнинг назорати ва Ерни масофадан зондлаш натижасида Ер юзасида содир бўлаётган ҳодисаларни ўз вақтида аниқлаб уларни таҳлил қилиш мумкин бўлади. Космик мониторинг эса космик аппаратлардан ер юзасининг ҳолати тўғрисида мунтазам маълумот олишдир.
Сунъий йўлдош тасвирлари ва космик мониторинг турли соҳаларда, жумладан, давлат, минтақавий ва шаҳар режалаштириш ва бошқаришда тобора кўпроқ фойдаланилмоқда. Космик мониторинг улкан ҳудудларда ва етиб бориш қийин бўлган ҳудудлардан ер усти тадқиқотлари билан деярли эришиб бўлмайдиган маълумотларни олиш имконини беради.

Newly emerged waste zones are identified with the help of aerospace technologies.
"The Presidential Decree on the Implementation of Aerospace Technologies in the Economic Sectors for 2024−2026" was adopted.
According to the decree, for the years 2024−2026, the following have been determined as the priority directions of state space monitoring to increase efficiency in identifying problems in the economic sectors and eliminating them:
• determining the unauthorized occupation of land plots and the construction of buildings and structures on such land plots;
• defining the boundaries of forested areas and monitoring their condition;
• detecting unauthorized use of subsoil in the field of geology, baseless use of areas where mineral resources are located for other purposes;
• identifying situations where waste is disposed of outside the designated areas, detecting newly emerged illegal waste zones;
• monitoring the silting of reservoirs and the level of water regime;
• studying the effective use of agricultural land, determining the types of crops and the volumes of water consumption.
From March 1, 2025, remote monitoring and risk analysis of subsoil use will be conducted through the "Geomonitoring" information system and the SGM platform.
Space Monitoring
Space monitoring of territories provides the ability to constantly observe Earth changes remotely through space, using ground and airborne equipment designed for remote sensing of Earth (change detection).
In addition, it becomes possible to detect and analyze changes in objects and areas, and events occurring on the Earth's surface in a timely manner through the control of changes and the results of remote sensing from space. Space monitoring is the regular collection of information about the state of the Earth's surface from space vehicles.
Satellite images and space monitoring are increasingly being used in various fields, including state, regional, and urban planning and management. Space monitoring provides the opportunity to obtain information that is nearly inaccessible through ground-based research in vast territories and areas difficult to reach.