12 ноябрь куни Боку шаҳрида ўтаётган COP29 саммити доирасида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Европа тикланиш ва тараққиёт банки президенти Одиль Рено-Бассо билан учрашув ўтказди. Бу ҳақда Президент матбуот хизмати хабар берди.
Ушбу нуфузли халқаро молия институти билан кенг қамровли ҳамкорликни кенгайтиришнинг амалий жиҳатлари кўриб чиқилди.
Банкнинг мамлакатимизга инвестициялари 5 миллиард евродан ошгани алоҳида мамнуният билан қайд этилди. Ушбу кўрсаткич бўйича Ўзбекистон банкнинг минтақамиздаги энг йирик ҳамкори ҳисобланади.
ЕТТБнинг фаол иштирокида банк секторини хусусийлаштириш чора-тадбирлари амалга оширилмоқда, инвестициялар ва ер қаъридан фойдаланиш соҳасидаги меъёрий-ҳуқуқий база такомиллаштирилмоқда.
Давлатимиз раҳбари лойиҳаларни тайёрлаш сифати ва самарадорлигини ошириш масалаларига алоҳида эътибор қаратди.
Ўзбекистон ва EТТБ ўртасидаги ҳамкорлик стратегиясини амалга ошириш ва уни янада бойитиш муҳимлиги таъкидланди. Энергетика самарадорлиги, кичик ва ўрта бизнес, аёллар ва ёшлар тадбиркорлигини қўллаб-қувватлаш, ижтимоий соҳа ва инфратузилмада давлат-хусусий шериклик механизмларини жорий этиш, шунингдек, "яшил" шаҳарларни ривожлантириш соҳаларида янги лойиҳа ва дастурларни амалга ошириш ҳамкорликнинг устувор йўналишлари сифатида белгиланди.
Келгуси йилда Хорижий инвесторлар кенгашининг навбатдаги йиғилишини тайёрлаш ва ўтказиш юзасидан ҳам фикр алмашилди.

On November 12, within the framework of the COP29 summit held in the city of Baku, the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, held a meeting with the President of the European Bank for Reconstruction and Development, Odile Renaud-Basso. The President's press service reported this.
The practical aspects of expanding comprehensive cooperation with this prestigious international financial institution were discussed.
The fact that the bank's investments in our country have exceeded 5 billion euros was noted with particular satisfaction. With this indicator, Uzbekistan is considered the bank's largest partner in our region.
With the active participation of EBRD, measures for privatizing the banking sector are being implemented, and the regulatory and legal framework in the field of investments and land use is being improved.
The head of our state paid special attention to the issues of improving the quality and efficiency of project preparation.
The importance of implementing and further enriching the cooperation strategy between Uzbekistan and the EBRD was emphasized. Energy efficiency, support for small and medium-sized businesses, entrepreneurship among women and youth, implementation of public-private partnership mechanisms in the social sector and infrastructure, as well as the development of "green" cities were identified as priority directions of cooperation.
Next year's preparation and holding of the Foreign Investors' Council's next meeting were also discussed.