Ўзбекистон ташқи ишлар вазири Бахтиёр Саидов бугун Янги Зеландиянинг мамлакатимизга янги тайинланган элчиси Марк Жулиан Трейнорни қабул қилди, деб хабар қилмоқда "Дунё" АА мухбири.
"Янги Зеландиянинг Ўзбекистондаги Элчиси этиб тайинланган Марк Жулиан Трейнор жанобларини қутладик, – деб ёзди Ўзбекистон ТИВ раҳбари ўзининг telegram-каналида. – Икки мамлакат Ташқи ишлар вазирликлари ўзаро манфаатли ҳамкорликнинг кенг қамровли кун тартибини ишлаб чиқиш ва уни амалга оширишда муҳим ҳаракатлантирувчи куч бўлиб хизмат қилишлари лозим. Мулоқот давомида барқарор қишлоқ хўжалиги, саноатни ривожлантириш, "яшил" иқтисодиёт, тадбиркорлар ўртасидаги ҳамкорлик ва бошқа истиқболли йўналишларга эътибор қаратдик. Жаноб Элчини табриклаймиз!"
Марк Жулиан Трейнор 2023-2024 йилларда Янги Зеландиянинг Ўзбекистондаги элчиси лавозимида ишлаган Сара Мэри Уолш ўрнига тайинланди. Ўзбекистон ва Янги Зеландия ўртасидаги дипломатик муносабатлар 1992 йил 11 мартда ўрнатилган.
2019 йил 1 февралда Ўзбекистон Янги Зеландия фуқаролари учун 30 кунлик муддатга визасиз тартибни жорий қилди.
Шунингдек, Ўзбекистон ташқи ишлар вазири Бахтиёр Саидов бугун Венесуэла элчиси Росальба Ло Буе Антикони қабул қилди.
"Бугун Ташқи ишлар вазирлигида Венесуэланинг Ўзбекистондаги Элчиси Росальба Ло Буе Антико хоним билан учрашишдан мамнунмиз, – деб ёзди Ўзбекистон ТИВ раҳбари ўзининг telegram-каналида. – Географик жойлашув жиҳатдан узоқ масофага қарамай мамлакатларимизни бир-бирига яқинлаштириш учун алоқаларни боғлашга қаратилган кўприклар барпо этишга келишиб олдик. Янги қўшма лойиҳалар ишлаб чиқиш ва амалга ошириш, парламентлараро ҳамкорликка кўмаклашиш, билим алмашинувини қўллаб-қувватлаш ва бошқа масалалар юзасидан батафсил фикр алмашдик. Элчи хоним, Ўзбекистонга хуш келибсиз!".
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон ва Венесуэла ўртасидаги дипломатик муносабатлар 1996 йил 26 апрелда ўрнатилган.

Uzbekistan's Minister of Foreign Affairs Bakhtiyor Saidov today received Mark Julian Trainor, the newly appointed Ambassador of New Zealand to our country, reports a correspondent from "Dunyo" AA.
"We congratulate Mr. Mark Julian Trainor on his appointment as Ambassador of New Zealand to Uzbekistan, – wrote the head of the Uzbekistan MFA on his Telegram channel. – It is crucial for the Ministries of Foreign Affairs of the two countries to serve as a driving force in developing and implementing a comprehensive agenda of mutually beneficial cooperation. During the talks, we focused on sustainable agriculture, industrial development, green economy, cooperation among entrepreneurs, and other promising areas. We congratulate the Ambassador!"
Mark Julian Trainor was appointed in place of Sarah Mary Walsh, who served as the Ambassador of New Zealand to Uzbekistan for the years 2023-2024. Diplomatic relations between Uzbekistan and New Zealand were established on March 11, 1992.
On February 1, 2019, Uzbekistan introduced a visa-free regime for 30 days for citizens of New Zealand.
Furthermore, today, Uzbekistan's Minister of Foreign Affairs Bakhtiyor Saidov received Rosalba Lo Bue Antico, the Ambassador of Venezuela.
"We are pleased to meet today with Madam Rosalba Lo Bue Antico, Ambassador of Venezuela to Uzbekistan at the Ministry of Foreign Affairs, – wrote the head of the Uzbekistan MFA on his Telegram channel. – Despite the geographical distance, we agreed to build bridges to bring our countries closer together. We discussed in detail new joint projects, assistance in inter-parliamentary cooperation, support for knowledge exchange, and other issues. Welcome to Uzbekistan, Madam Ambassador!"
It is worth mentioning that diplomatic relations between Uzbekistan and Venezuela were established on April 26, 1996.