Бугун, 26 февралга ўтар кечаси Исроил ҳарбий-ҳаво кучлари Сурия ҳудудига зарбалар берди. Бу ҳақда Исроил Мудофаа вазирлиги хабар берди.
Вазирлик ҳужумлар мамлакат жанубидаги ҳарбий нишонларга, жумладан, жангарилар штаб-квартираси ва қурол-яроғ омборларига қарши қаратилганини кўрсатди.
“Исроил Ҳарбий-ҳаво кучлари Сурия жанубини тинчлантириш бўйича биз белгилаган янги сиёсат доирасида Сурия жанубига кучли зарбалар бермоқда – ва бу хабар аниқ: биз Сурия жанубининг Ливан жанубига айланишига йўл қўймаймиз. Сурия режими кучлари ва мамлакатдаги террор ташкилотларининг Сурия жанубидаги хавфсизлик зонасида назорат ўрнатишга қаратилган ҳар қандай уринишлари ўт очиш билан кутиб олинади”, дейди Исроил Мудофаа вазири Исроил Кацнинг расмий вакили.
“Reuters” агентлигининг маҳаллий аҳоли, хавфсизлик манбалари ва маҳаллий Сурия телеканалига таяниб хабар беришича, 26 февралга ўтар кечаси Исроил мамлакат пойтахти Дамашқдан 20 км жанубда жойлашган Кисве шаҳрига, шунингдек, Сурия жанубидаги Дара вилоятига ҳужум қилган.
Маҳаллий аҳолига таяниб, “Reuters” ахборот агентлигининг хабар беришича, шаҳар устидан учаётган самолётлар ва бир неча портлашлар Дамашқнинг ўзида ҳам эшитилган.
2024 йил декабрида, Сурияда Башар Асад режими қулаганидан сўнг, Исроил қуруқликдаги кучлари 1973 йилдаги Ём Кипур урушидан кейин биринчи марта қуролсизлантирилган чегара зонасини кесиб ўтиб, Сурия ҳудудига очиқчасига бостириб кирди. Сурия Исроил мудофаа кучларининг мамлакат жанубига киришини қоралаган ва бу қўшинларни олиб чиқиб кетишни талаб қилган.
23 февраль куни Исроил Бош вазири Биньямин Нетаньяху унинг мамлакати Асадни ағдарган “Ҳаят Таҳрир аш-Шом” гуруҳи ва унга алоқадор ҳар қандай кучларнинг Сурия жанубида бўлишига тоқат қилмаслигини айтди ва ҳудудни қуролсизлантиришни талаб қилди.

Last night, transitioning into February 26th, the Israeli Air Force struck areas in Syria. This was reported by the Israeli Ministry of Defense.
The Ministry indicated that the strikes were aimed at military targets in the south of the country, including militant headquarters and weapon storage facilities.
“The Israeli Air Force is delivering powerful strikes in the south of Syria as part of our new policy aimed at pacification of the region – and the message is clear: we will not allow southern Syria to become southern Lebanon. Any attempts by the Syrian regime forces and terrorist organizations in the country to establish control in the security zone in southern Syria will be met with gunfire,” says the official spokesperson of Israeli Defense Minister Israel Katz.
According to reports from local residents, security sources, and a local Syrian TV channel cited by “Reuters”, on the night transitioning into February 26th, Israel attacked the city of Kisweh, located 20 km south of the Syrian capital Damascus, as well as the Dara province in southern Syria.
Based on local residents, “Reuters” reports that airplanes flying over the city and several explosions were also heard in Damascus itself.
In December 2024, after the fall of Bashar Assad's regime in Syria, Israeli ground forces openly entered Syrian territory for the first time since the Yom Kippur War in 1973, crossing the demilitarized border zone. Syria condemned the entry of Israeli defense forces into its southern region and demanded the withdrawal of these troops.
On February 23rd, Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu stated that his country would not tolerate the presence of the “Hay'at Tahrir al-Sham” group that overthrew Assad or any affiliated forces in southern Syria, demanding the demilitarization of the area.