Ўзбекистон Республикаси Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши Вазири Азиз Абдуҳакимов Самарқанд халқаро иқлим форумида Вазирлик ва унинг ҳузуридаги Ўрмон хўжалиги агентлиги Жаҳон банки билан биргаликда “Ўзбекистонда барқарор ландшафтларни тиклаш” лойиҳаси бошланганини эълон қилди.
Бу лойиҳа Марказий Осиёнинг бешта давлатида ўрмонлар ва деградацияга учраган ерларни тиклашга кўмаклашиш бўйича амалга ошириладиган минтақавий дастурнинг бир қисмидир.
Жаҳон банки билан ҳамкорликда йўлга қўйилаётган лойиҳа Ўзбекистон ўрмон хўжалиги тизимини 2030 йилгача ривожлантириш консепсиясида белгиланган мақсадларга эришишга ёрдам беради. Бу 10 йиллик охирига қадар ўрмонлар майдонини 6,1 миллион гектарга етказиш масалаларини ҳам ўз ичига олади. Лойиҳа ерлари деградацияга учраган ерларга бут ва дарахтлар экиш орқали маҳаллий ландшафтларнинг барқарорлигини ва озиқ-овқат тизимларининг унумдорлигини оширади, шунингдек, аҳоли турмуш шароитини яхшилаш, инфратузилмани ривожлантириш ва иш ўринлари яратишга хизмат қилади. Бундан ташқари, лойиҳа табиий ресурслардан янада самарали фойдаланиш орқали кичик ва ўрта бизнесни қўллаб-қувватлайди ва муҳофаза этиладиган табиий ҳудудларда экотуризмни ривожлантиришга хизмат қилади.
Лойиҳа мамлакатнинг турли ҳудудларида ландшафтлар барқарорлигини таъминлаш ва ўрмонларни қайта тиклаш, шунингдек, Ўзбекистон ва Марказий Осиёнинг бошқа давлатлари ўртасида трансчегаравий табиий ҳудудларни тиклаш бўйича ҳамкорликни мустаҳкамлайди. Лойиҳа тадбирлари мамлакатимизнинг 6 та ҳудуди — Жиззах, Қашқадарё, Наманган, Самарқанд, Сурхондарё ва Сирдарё вилоятларида амалга оширилади.
Шунингдек, Darakchi.uz мухбири миллионлар сарфланаётган ушбу лойиҳа натижалари дарахтларнинг экилганидан сўнг тақдири нима бўлиши уларни парваришлашига қайси ташкилот маъсул эканлиги ҳақида савол билан вазирга юзланди.
Унга кўра, ушбу маблағлар нафақат экиш парваришлар учун ишлатилади, балки Экология вазирлиги ҳузуридаги Ўрмон хўжалиги агентлиги дарахтларни экиш ва парваришлашга масъулдир.

The Minister of Ecology, Environmental Protection and Climate Change of the Republic of Uzbekistan, Aziz Abduhakimov, announced at the Samarkand International Climate Forum that the Ministry and the Forestry Agency under its jurisdiction have launched the “Sustainable Landscape Restoration in Uzbekistan” project in collaboration with the World Bank.
This project is part of a regional program being implemented in five Central Asian countries to assist in the restoration of forests and degraded lands.
The project, conducted in cooperation with the World Bank, assists in achieving the goals set out in the concept for the development of the Uzbekistan forestry system by 2030. This includes issues of increasing forest land to 6.1 million hectares by the end of this decade. The project will enhance the sustainability of local landscapes and the productivity of food systems by planting trees and shrubs on degraded lands, as well as improving living conditions, developing infrastructure, and creating jobs. Additionally, the project supports small and medium-sized businesses through more efficient use of natural resources and promotes ecotourism in protected natural areas.
The project strengthens the stability of landscapes in various regions of the country and forest restoration, as well as enhances cooperation in the restoration of transboundary natural areas between Uzbekistan and other Central Asian countries. Project activities will be carried out in six regions of our country — Jizzakh, Kashkadarya, Namangan, Samarkand, Surkhandarya, and Sirdarya provinces.
Furthermore, a Darakchi.uz correspondent questioned the minister about who is responsible for caring for the trees after they have been planted and what the fate of these plantations will be, given that millions are being spent on this project.
In response, it was mentioned that the funds would be used not only for planting and care but that the Forestry Agency under the Ministry of Ecology is responsible for planting and caring for the trees.