2025 йил 12 апрель, шанба куни АҚШ ва Эрон расмийлари Оманда муҳим ядровий музокаралар ўтказишди. Бу музокаралар ҳар икки томоннинг келишувга бўлган жиддий муносабатини аниқлашга қаратилган синов сифатида кўрилмоқда. Аввалроқ, президент Дональд Трамп Эронни тезда келишувга эришишга чақирмоқда, акс ҳолда ҳарбий чоралар кўрилиши мумкинлигини айтиб таҳдид қилган эди. Бироқ, Эрон Трампнинг 2018 йилда 2015 йилдаги ядровий келишувдан чиқиб кетганини эслаб, АҚШга ишончсизлик билан қараяпти.
АҚШ делегациясига Трампнинг махсус вакили Стив Уиткофф раҳбарлик қилади. У музокараларда дипломатик ечимга интилишини билдирган. Эрон томонидан эса Ташқи ишлар вазири Аббос Арағчи бошчилик қилади. У 2015 йилдаги ядровий келишув музокараларида ҳам иштирок этган тажрибали дипломат ҳисобланади.
Эрон музокараларни аввал воситачи ёрдамида бошлашни, кейинчалик эса тўғридан-тўғри мулоқотга ўтишни таклиф қилмоқда. Шунингдек, Эрон вақтинчалик келишувни муҳокама қилиш орқали кенг қамровли келишув учун вақт ютишни кўзлаяпти.
Музокаралар давомида Уиткофф Трампнинг Олий раҳбар Алий Хоманаийга йўллаган мактуби мазмунини такрорлайди. Унда Трамп тинчлик ва дипломатик ечимни афзал кўришини, аммо Эрон ядровий қуролга эга бўлишининг олдини олиш учун барча чораларни кўришини таъкидлаган.
Бу музокаралар ҳар икки томоннинг сиёсий иродасини синовдан ўтказади. Агар келишувга эришилмаса, минтақадаги вазият янада кескинлашиши мумкин.

On April 12, 2025, Saturday, US and Iranian officials held important nuclear talks in Oman. These talks are seen as a test of both sides' serious attitude towards reaching an agreement. Previously, President Donald Trump had threatened to take military action unless Iran quickly agreed, recalling that Iran had withdrawn from the 2015 nuclear deal in 2018. However, Iran views the US with distrust, remembering that Trump had pulled out of the 2015 nuclear deal in 2018 here.
Trump's special envoy, Steve Witkoff, will lead the US delegation. He has expressed a commitment to seeking a diplomatic solution in the talks. The Iranian side will be led by Foreign Minister Abbas Araghchi, who is considered an experienced diplomat having participated in the 2015 nuclear deal negotiations.
Iran is proposing to start the negotiations with the help of a mediator and then move on to direct dialogue. Also, Iran aims to buy time for a comprehensive agreement by discussing a temporary agreement.
During the negotiations, Witkoff repeats the contents of a letter Trump had sent to Supreme Leader Ali Khamenei. In it, Trump emphasizes his preference for peace and a diplomatic solution, but also underscores that all measures will be taken to prevent Iran from acquiring nuclear weapons.
These negotiations will test the political will of both sides. If an agreement is not reached, the situation in the region could significantly escalate.