Ҳиндистон бош вазири фуқароларга мурожаат қилди
Ҳиндистон бош вазири Нарендра Моди қўшни Покистон билан тўрт кунлик ҳарбий тўқнашувдан сўнг 12 май куни халққа мурожаат билан чиқди. Унда сиёсатчи мамлакат бўлажак террорчилик ҳужумига кескин жавоб қайтаришини айтди. Бу ҳақда “BBC” маълум қилди.
“Бу уруш даври эмас, аммо бу террор даври ҳам эмас. Агар Ҳиндистонга қарши навбатдаги теракт амалга оширилса, кескин жавоб берилади,” дейди Моди 12 май кунги нутқида.
Бу икки томон шиддатли ўққа тутиш ва ҳаво ҳужумлари бошланганидан бери биринчи оммавий чиқиш бўлди. Икки давлат ўртасидаги муносабатлар 22 апрель куни Кашмирнинг Паҳалгам ҳудудида юз берган террорчилик ҳужуми сабаб кескинлашди.
Ҳужум ортидаги талафот
Ҳужум оқибатида 26 киши ҳалок бўлди. Қуролли шахслар маҳаллий аҳоли ва сайёҳларга қарата ўт очди. Ҳиндистон Покистонни бу ҳужумни қўллаб-қувватлашда айблади. Покистон мазкур даъвони рад этиб, текширув ўтказишни талаб қилди.
Ҳиндистон сув оқимини тўхтатиб қўйди
Ҳиндистон Покистон билан 1960 йилдаги Ҳинд сувлар тўғрисидаги шартномани тўхтатиб, чегара бўйлаб сув оқимини тўхтатиб қўйди. Покистон бу уруш очишга тенг эканини билдирди. Мамлакат Ҳиндистон билан дипломатик ва савдо алоқаларини чеклади, ҳаво майдонини ёпди ва савдо алоқаларини тўхтатди.
Чегара бўйлаб кичик қуролли тўқнашувлар ва ракета синовлари кўпайди. Покистон қисқа масофали Fatah ракетасини синовдан ўтказди, Ҳиндистон эса хавфсизлик машғулотларини кучайтирди Халқаро ҳамжамият, жумладан Қўшма Штатлар, томонларни зиддиятни эскалация қилмасликка чақириб, дипломатик каналларни тиклашга чақирганди.
Уруш қандай тўхтади?
Ҳиндистон ва Покистон 10 май куни соат 17:00 дан бошлаб қуруқликда, ҳавода ва денгизда барча отишмалар ва ҳарбий ҳаракатларни тўхтатишга келишиб олди. Бир неча соат ўтгач, Ҳиндистоннинг Жамму ва Кашмир иттифоқдош ҳудуди раҳбари Умар Абдулла Жамму ва Кашмирнинг ёзги пойтахти Сринагар шаҳри яқинида портлаш овозлари ва Ҳиндистон ҳаво мудофааси ишлари ҳақида хабар берди.
“АҚШ воситачилигида ушбу икки ядро қуролига эга қўшнилар ўртасида келишилган ўт очишни тўхтатиш тартиби ҳозирча сақланиб қолган”, — деб ёзмоқда BBC.

The Prime Minister of India addressed the citizens
Indian Prime Minister Narendra Modi addressed the nation on May 12th after four days of military conflict with neighboring Pakistan. In it, the politician said that the country will respond decisively to the upcoming terrorist attack. This was reported by the BBC.
"This is not a time of war, but this is also not a time of terror. If another terrorist attack is carried out against India, a sharp response will be given," Modi said in his speech on May 12.
What had happened?
This was the first mass demonstration by both sides since the start of intense shelling and airstrikes. Relations between the two countries have deteriorated due to the terrorist attack on April 22 in the Pahalgam region of Kashmir.
Losses in the wake of the attack
As a result of the attack, 26 people were killed. Armed individuals opened fire on local residents and tourists. India accused Pakistan of supporting this attack. Pakistan denied the claim and demanded an investigation.
India has stopped the water flow
India suspended the flow of water across the border, suspending the 1960 Treaty on Indian Waters with Pakistan. Pakistan declared that this would be tantamount to a war. The country restricted diplomatic and trade relations with India, closed its airspace, and suspended trade relations.
Small armed clashes and missile tests increased along the border. Pakistan tested a short-range Fatah missile, while India intensified security exercises. The international community, including the United States, called on the parties not to escalate the conflict and to restore diplomatic channels.
How did the war end?
India and Pakistan agreed to cease all fire and hostilities on land, air, and sea from 5:00 PM on May 10th. A few hours later, the head of India's Allied Territory of Jammu and Kashmir, Umar Abdullah, reported the sounds of explosions near the summer capital of Jammu and Kashmir, the city of Srinagar, and Indian air defense operations.
"The agreed-upon ceasefire procedure between these two nuclear-armed neighbors, mediated by the US, is currently maintained," the BBC writes.