“Ўзгидромет” бугун 20 ноябрь куни кузатиладиган об-ҳаво маълумотини эълон қилинди.
Унга кўра, Тошкент шаҳрида ҳаво ўзгарувчан бўлади, кечаси ва эрталаб бироз ёмғир ёғиши мумкин, кундузи ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 3-8 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 5-7 даража илиқ, кундузи 16-18 даража илиқ бўлади.
Қорақалпоғистон Республикаси, Хоразм вилоятида ҳаво ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 0-5 даража илиқ, кундузи 12-17 даража илиқ бўлади.
Бухоро ва Навоий вилоятларида ҳаво ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 2-7 даража, кундузи 14-19 даража илиқ бўлади.
Тошкент, Самарқанд, Сирдарё, Жиззах вилоятларида ҳаво ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди, фақат Тошкент вилоятида кечаси ва эрталаб баъзи жойларда бироз ёмғир ёғиши мумкин. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси кечаси 2-7 даража илиқ, кундузи 13-18 даража илиқ бўлади.
Қашқадарё Сурхондарё вилоятларида ҳаво ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 4-9 даража илиқ, кундузи 16-21 даража илиқ бўлади.
Андижон, Наманган, Фарғона вилоятларида ҳаво ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 5-10 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 2-7 даража илиқ, кундузи 13-18 даража илиқ бўлади.
Республиканинг тоғли ҳудудларида ҳаво ўзгарувчан бўлади, баъзи жойларда ёғингарчилик (ёмғир, қор) бўлиши мумкин. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 0-5 даража илиқ, кундузи 8-13 даража илиқ бўлади.

According to forecasts, the weather in Tashkent city will be variable, with some rain possible at night and in the morning; precipitation is not expected during the day. The wind will blow from the east at 3-8 m/s. The temperature at night will be 5-7 degrees warm, and during the day 16-18 degrees warm.
In the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region, the weather will be variable; precipitation is not expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s. The temperature at night will be 0-5 degrees warm, and during the day 12-17 degrees warm.
In Bukhara and Navoi regions, the weather will be variable; precipitation is not expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s. The temperature at night will be 2-7 degrees, and during the day 14-19 degrees warm.
In Tashkent, Samarkand, Sirdaryo, and Jizzakh regions, the weather will be variable; precipitation is not expected, except in Tashkent region where some rain is possible in some places at night and in the morning. The wind will blow from the east at 7-12 m/s. The temperature at night will be 2-7 degrees warm, and during the day 13-18 degrees warm.
In Kashkadarya and Surkhandarya regions, the weather will be variable; precipitation is not expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s. The temperature at night will be 4-9 degrees warm, and during the day 16-21 degrees warm.
In Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will be variable; precipitation is not expected. The wind will blow from the east at 5-10 m/s. The temperature at night will be 2-7 degrees warm, and during the day 13-18 degrees warm.
In the mountainous areas of the Republic, the weather will be variable; precipitation (rain, snow) is possible in some places. The wind will blow from the east at 7-12 m/s. The temperature at night will be 0-5 degrees warm, and during the day 8-13 degrees warm.