Улар фуқародан 20 миллион сўм талаб қилган.
2026 йил 18 март куни Сирдарё вилояти Мирзаобод туманида фуқаро А.С. ариза билан мурожаат қилиб, давлат ижрочиси ундан ижро ишини тугатиб бериш эвазига 20 миллион сўм сўраётганини билдирди. Бош прокуратура матбуот хизмати хабар берди.
Қайд этилишича, мазкур иш бўйича қарздордан 30 миллион сўм ундириш белгиланган бўлиб, ижро иши МИБ ходимлари томонидан юритилаётган бўлган.
Ўтказилган тезкор тадбир давомида давлат ижрочилари фуқародан 20 миллион сўмни олиб, унинг бир қисмини бериб, қолганини ўзлаштирмоқчи бўлган пайтда ашёвий далиллар билан ушланган.
Ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг 168-моддаси 3-қисми “в” банди билан жиноят иши қўзғатилиб, гумонланувчилар ушланган. Тергов ҳаракатлари давом этмоқда.

On March 18, 2026, citizen A.S. from the Mirzaobod district of the Syrdarya region appealed with a statement, reporting that a state executor was demanding 20 million soums from him in exchange for closing his enforcement case. The press service of the Prosecutor General's Office reported.
It is noted that in this case, the debtor was required to pay 30 million soums, and the enforcement proceedings were being conducted by employees of the Ministry of Internal Affairs.
During an urgent operational measure, state executors were caught red-handed with material evidence while taking 20 million soums from the citizen, having given him a portion and intending to appropriate the remainder.
Regarding the incident, a criminal case has been initiated under part 3, paragraph "v" of Article 168 of the Criminal Code, and the suspects have been detained. Investigative actions are ongoing.