Суперлиганинг энг яхши футболчилари эълон қилинди
Тошкентнинг “Пахтакор” клуби ҳужумчиси Игор Сергеэв ортда қолган мавсумнинг “Йилнинг энг яхши футболчиси” деб топилди. Бу ҳақда Профессионал футбол лигаси хабар берди.
32 ёшли форвард Суперлигада 20 та гол уриб, мавсум тўпурарига айланди ва 8 йиллик танаффусдан сўнг яна маҳаллий тўпурар унвонини қўлга киритди. Сергеэв жамоаси билан Ўзбекистон кубогида ғолиб бўлиб, Суперлигада кумуш медалларни қўлга киритди.
“Энг яхши хорижлик футболчи” — Жиззахнинг “Сўғдиёна” клуби аъзоси Люпчо Дориэв. У 30 та ўйинда 16 та гол уриб, 9 та голга узатма берди.
“Энг яхши ёш футболчи” — “Динамо” (Самарқанд) вакили Фирдавс Абдураҳмонов. 20 ёшли футболчи 23 та ўйинда 6 гол ва 3 ассист қайд этди.

The best Super League footballers have been announced.
Igor Sergeev, the forward of Tashkent's "Pakhtakor" club, was named the "Best Footballer of the Year" for the past season. This was reported by the Professional Football League.
The 32-year-old forward scored 20 goals in the Super League, becoming the season's top scorer and reclaiming the title of local top scorer after an 8-year hiatus. With his team, Sergeev won the Uzbekistan Cup and secured silver medals in the Super League.
"Best Foreign Footballer" — Jizzakh's "Sogdiana" club member Ljučo Doriev. He scored 16 goals and provided 9 assists in 30 matches.
"Best Young Footballer" — "Dinamo" (Samarkand) representative Firdavs Abdurakhmonov. The 20-year-old player recorded 6 goals and 3 assists in 23 matches.
World Today 14:55
Image of 'The United States intensifies strikes against drug cartels in Latin America.'
World Today 14:00
The United States intensifies strikes against drug cartels in Latin America.
Trump noted that last year more than 200,000 people died due to drug trafficking.
Image of 'It's time for the unfulfilled rating of Uzbek officials.'
It's time for the unfulfilled rating of Uzbek officials.
We are Darakchi.uz. From Jizzakh to Tashkent, from Samarkand to Syrdarya, we have compiled the latest corruption cases uncovered by the State Security Service in one place.