Бугун ҳарорат 25 даражагача исийди
Унга кўра, Тошкент шаҳрида ҳаво ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 3-8 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 11-13 даража илиқ, кундузи 21-23 даража илиқ бўлади.
Қорақалпоғистон Республикаси, Хоразм вилоятида ҳаво ўзгарувчан бўлади, баъзи жойларда ёмғир ёғиши мумкин. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 13-18 м/с гача, айрим жойларда баъзида 20-23 м/с гача кучайиши мумкин. Ҳарорат кечаси 3-8 даража илиқ, кундузи 8-13 даража илиқ бўлади.
Бухоро ва Навоий вилоятларида ҳаво ўзгарувчан бўлади, кечга томон баъзи жойларда ёмғир ёғиши мумкин. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 13-18 м/с гача, айрим жойларда баъзида 20-23 м/с гача кучайиши мумкин. Ҳарорат кечаси 8-13 даража илиқ, кундузи 18-23 даража илиқ бўлади.
Тошкент, Сирдарё, Жиззах, Самарқанд вилоятларида ҳаво ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 13-18 м/с гача кучайиши мумкин. Ҳарорат кечаси 8-13 даража илиқ, кундузи 18-23 даража илиқ бўлади.
Қашқадарё ва Сурхондарё вилоятларида ҳаво ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 13-18 м/с гача, айрим жойларда баъзида 20-23 м/с гача кучайиши мумкин. Ҳарорат кечаси 10-15 даража илиқ, кундузи 20-25 даража илиқ бўлади.
Андижон, Наманган, Фарғона вилоятларида ҳаво ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Баъзи жойларга туман тушиши мумкин. Шамол шарқдан 5-10 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 5-10 даража илиқ, кундузи 16-21 даража илиқ бўлади.
Республиканинг тоғли ҳудудларида ҳаво ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 0-5 даража илиқ, кундузи 10-15 даража илиқ бўлади.

Today the temperature warmed up to 25 degrees.
According to the forecast, the weather in Tashkent city will be changeable, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at 3-8 m/s. The temperature at night will be 11-13 degrees warm, during the day 21-23 degrees warm.
In the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region, the weather will be changeable, rain is possible in some places. The wind will blow from the east at 7-12 m/s, in some places up to 13-18 m/s, in some areas it may occasionally increase to 20-23 m/s. The temperature at night will be 3-8 degrees warm, during the day 8-13 degrees warm.
In Bukhara and Navoi regions, the weather will be changeable, towards evening rain is possible in some places. The wind will blow from the east at 7-12 m/s, in some places up to 13-18 m/s, in some areas it may occasionally increase to 20-23 m/s. The temperature at night will be 8-13 degrees warm, during the day 18-23 degrees warm.
In Tashkent, Syrdarya, Jizzakh, and Samarkand regions, the weather will be changeable, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s, in some places it may increase to 13-18 m/s. The temperature at night will be 8-13 degrees warm, during the day 18-23 degrees warm.
In Kashkadarya and Surkhandarya regions, the weather will be changeable, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s, in some places up to 13-18 m/s, in some areas it may occasionally increase to 20-23 m/s. The temperature at night will be 10-15 degrees warm, during the day 20-25 degrees warm.
In Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will be changeable, no precipitation is expected. Fog is possible in some places. The wind will blow from the east at 5-10 m/s. The temperature at night will be 5-10 degrees warm, during the day 16-21 degrees warm.
In the mountainous areas of the Republic, the weather will be changeable, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s. The temperature at night will be 0-5 degrees warm, during the day 10-15 degrees warm.