Ўзини ўзи банд қилган ёшлар учун субсидия 100 млн сўмдан 300 млн сўмгача оширилади
Ҳар йили 600 минг ёшлар меҳнат бозорига кириб келмоқда, 2030 йилга бориб, улар 1 миллионга етади. Ёшларга ўзига мос иш топиши учун шароит яратиш – энг муҳим масала экани қайд этилди.
Ёшлар ўртасида сўровнома ўтказилиб, уларнинг учдан бири тадбиркор бўлиш истагини билдирган. Ўтган йили ёшлар бандлигини таъминлаш учун банклар ва Ёшлар ишлари агентлигига 400 миллион доллар берилган эди. Хусусан, “Ёшлар бизнеси”, “Келажакка қадам” дастурлари ҳисобидан 15 минг нафар ёшлар ўз тадбиркорлигини йўлга қўйди, 50 минг одамни иш билан таъминлади.
Президентимиз ёшлар тадбиркорлиги учун қўшимча 200 миллион доллар ажратилишини эълон қилди.
Ўзини ўзи банд қилган ёшлар учун кредит миқдори 100 миллиондан 300 миллион сўмгача оширилади. Ёш тадбиркорлар лойиҳалари учун 10 миллиард сўмгача кредит ажратиш (ҳозир 5 миллиард сўмгача) мумкин бўлади. Инновацион стартап лойиҳаларига 100 минг долларгача инвестиция киритишга рухсат берилади.
Сервис ва умумий овқатланиш соҳасида 1 мингдан зиёд иш ўрни яратган маҳаллий брендлардан франшиза олиб, филиал очишга қизиқаётган ёшлар учун қулай молиялаштириш пакетлари жорий қилинади.

Every year, 600 thousand young people enter the labor market, and by 2030, they will reach 1 million. It was noted that creating conditions for young people to find suitable jobs is the most important issue.
A survey was conducted among young people, and one-third of them expressed a desire to become entrepreneurs. Last year, $400 million was allocated to banks and the Youth Affairs Agency to ensure youth employment. In particular, through the "Youth Business" and "Step to the Future" programs, 15 thousand young people started their own businesses, providing jobs for 50 thousand people.
Our President announced that an additional $200 million will be allocated for youth entrepreneurship.
The loan amount for self-employed youth will be increased from 100 million to 300 million soums. It will be possible to allocate loans of up to 10 billion soums (currently up to 5 billion soums) for young entrepreneurs' projects. Permission will be granted to invest up to $100 thousand in innovative startup projects.
Convenient financing packages will be introduced for young people interested in acquiring a franchise from local brands that have created over 1,000 jobs in the service and public catering sectors and opening a branch.