Эрон, АҚШ ва Исроил ўртасидаги урушнинг 7- куни
Можаронинг еттинчи куни эрталабига келиб, Эрон, АҚШ ва Исроил ўртасидаги кескинлик ҳануз жуда юқори даражада қолмоқда. Тунда ва тонгда ракета зарбалари ҳамда ҳарбий амалиётлар давом этди.
АҚШ Эроннинг ҳарбий объектларига кенг кўламли зарбаларни давом эттирмоқда. АҚШ Марказий қўмондони генерал Бред Купер сўнгги 72 соат ичида Америка бомбардимончи самолётлари ўнлаб нишонларга зарба берганини маълум қилди. Унинг сўзларига кўра, стратегик B-2 самолётлари ер остида чуқур жойлашган баллистик ракета объектларига ҳам ҳужум қилган.
Исроил армияси матбуот хизмати Байрутга янги зарбалар тўлқини бошланганини маълум қилди. Исроил ҳарбийлари шаҳарнинг Даҳия туманида жойлашган “Ҳизбуллоҳ” инфратузилмасига ҳужум қилган.
Эрон дрони Озарбайжоннинг Нахичеван шаҳридаги халқаро аэропортга зарба берди. Озарбайжон президенти Илҳом Алиев бу ҳодисани террорчилик акти деб атади. Шундан сўнг Боку Эрон билан чегарадан юк машиналари ҳаракатини вақтинча тўхтатди ҳамда Эрон фуқароларининг мамлакатга киришини тақиқлади.
Айрим манбаларга кўра, сўнгги беш кун ичида Эрон 12 давлатга ҳужум қилган: Озарбайжон, Исроил, АҚШ, Баҳрайн, Ироқ, Иордания, Қувайт, Уммон, Қатар, Саудия Арабистони, БАА ва Кипр.
Эрон ташқи ишлар вазири Аббос Ароқчи Теҳрон ўт очишни тўхтатишни сўрамаганини ва АҚШ билан музокара олиб боришни режалаштирмаётганини айтди. У шунингдек, АҚШ томонидан эҳтимолий қуруқликдаги босқин “фалокатли оқибатларга” олиб келишини огоҳлантирди. Ароқчининг таъкидлашича, Россия ва Хитой Эронни сиёсий ва бошқа шаклларда қўллаб-қувватламоқда.

The seventh day of the war between Iran, the USA, and Israel.
On the morning of the seventh day of the escalation, tensions between Iran, the U.S., and Israel remain at a very high level. Rocket strikes and military operations continued overnight and into the morning.
The U.S. is continuing large-scale strikes on Iranian military targets. U.S. Central Command General Brad Cooper stated that in the last 72 hours, American bombers have struck dozens of targets. According to him, strategic B-2 aircraft have also attacked deeply buried ballistic missile facilities.
The Israeli army press service announced a new wave of strikes on Beirut. Israeli military forces attacked Hezbollah infrastructure located in the Dahiya district of the city.
An Iranian drone struck the international airport in Nakhchivan, Azerbaijan. Azerbaijani President Ilham Aliyev called this incident an act of terrorism. Following this, Baku temporarily halted cross-border truck traffic with Iran and banned the entry of Iranian citizens into the country.
According to some sources, in the last five days Iran has attacked 12 countries: Azerbaijan, Israel, the U.S., Bahrain, Iraq, Jordan, Kuwait, Oman, Qatar, Saudi Arabia, the UAE, and Cyprus.
Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi said Tehran has not requested a ceasefire and is not planning negotiations with the U.S. He also warned that a possible U.S. ground invasion would lead to "disastrous consequences." Araghchi emphasized that Russia and China are supporting Iran politically and in other forms.