Покистон назорати остидаги Кашмир ҳудудида оммавий иш ташлаш эълон қилиниб, минтақада ҳаёт деярли тўхтаб қолди. Сўнгги икки ҳафтадан буён давом этаётган намойишлар ва тўқнашувларда камида 24 нафар киши ҳалок бўлган. Бу ҳақда Reuters агентлиги хабар берди.
Қайд этилишича, можаро маҳаллий ҳукумат ва фаолияти яқинда тақиқланган “Бирлашган Авоми Ҳаракат Қўмитаси” (JAAC) тарафдорлари ўртасида юзага келган. Вазият Исломобод учун сиёсий жиҳатдан нозик масалага айланган. Чунки Покистон расмийлари йиллар давомида Ҳиндистон назоратидаги Кашмирда намойишчиларга нисбатан қўлланилаётган чораларни танқид қилиб келган.
Норозилик намойишлари 27 июль куни бўлиб ўтиши режалаштирилган қонунчилик ассамблеяси сайловлари арафасида бошланган. Намойишчилар ҳукуматнинг ассамблеядаги 45 ўриндан 12 тасини Ҳиндистон назоратидаги Кашмирдан кўчиб келган қочқинлар учун ажратиш қарорига қарши чиқмоқда.
Расмий маълумотларга кўра, 6 июндан 14 июнгача бўлган даврда камида 20 нафар тинч аҳоли вакили ҳалок бўлган. Минтақа полицияси раҳбари Лиёқат Али Маликнинг билдиришича, тўқнашувларда яна тўрт нафар полиция ходими ҳалок бўлган, 97 нафари жароҳатланган. Шунингдек, 515 нафар шахс қўлга олинган.
Ҳозирда JAAC тарафдорларининг минглаб аъзолари Равалакот шаҳри яқинида лагер ташкил қилган. Бунга жавобан ҳукумат асосий автомобиль йўлларини ёпган, интернет алоқасини ўчирган ва оммавий ахборот воситалари фаолиятига чекловлар жорий этган.
Шатдаун оқибатида иқтисодий фаоллик ҳам издан чиққан. Музаффаробод шаҳридаги савдо нуқталарининг аксарияти ёпилган, банк хизматлари тўхтатилган ва ёнилғи қуйиш шохобчалари фаолияти чекланган.

After protests in Kashmir, a curfew was announced, the number of victims reached 24.
Local population representatives, however, say that they are being deprived of their daily source of income due to the prolonged restrictions.
Image of 'After protests in Kashmir, a curfew was announced, the number of victims reached 24.'
A general strike has been declared in the Pakistani-controlled Kashmir region, bringing life in the area to a near standstill. At least 24 people have been killed in the protests and clashes that have been ongoing for the past two weeks. This was reported by the Reuters agency.
It is noted that the conflict has arisen between the local government and supporters of the recently banned “United Awami Action Committee” (JAAC). The situation has become a politically sensitive issue for Islamabad, as Pakistani officials have for years criticized the measures taken against protesters in Indian-administered Kashmir.
The protests began on the eve of the legislative assembly elections scheduled for July 27. The protesters are opposing the government's decision to allocate 12 of the 45 seats in the assembly to refugees who have moved from Indian-administered Kashmir.
According to official data, at least 20 civilians have been killed in the period from June 6 to June 14. The regional police chief, Liaqat Ali Malik, stated that four more police officers have been killed in the clashes, and 97 have been injured. Additionally, 515 individuals have been detained.
Currently, thousands of JAAC supporters have set up a camp near the town of Rawalakot. In response, the government has closed main highways, shut down internet connectivity, and imposed restrictions on media activities.
As a result of the shutdown, economic activity has also been disrupted. Most of the commercial establishments in Muzaffarabad have been closed, banking services have been halted, and the operation of fuel stations has been restricted.