Истанбулдаги консулхона ўзбекистонликларни огоҳлантирди
Ўзбекистоннинг Истанбулдаги Бош консулхонаси Туркияда бўлиб турган ўзбекистонликларни шахсий масъулиятни ошириш ва хавфсизлик қоидаларига қатъий риоя этишга чақирди.
Фуқаролардан кундалик ҳаётда соғлиқ ва ҳаётга хавф туғдириши мумкин бўлган шубҳали вазиятлардан узоқда бўлиш, оммавий йиғилиш ва намойишларда иштирок этмаслик, шунингдек, гавжум жойларда ҳушёрликни кучайтириш сўралган.
Маълум қилинишича, қонуний ҳуқуқ ва манфаатлари бузилган ёки оғир ҳолатга тушиб қолган фуқаролар зудлик билан Туркия ҳуқуқ-тартибот органларига 155 (полиция) ёки 156 (жандармерия) қисқа рақамлари орқали, шунингдек, Бош консулхонанинг 24/7 ишонч телефонига мурожаат қилиши керак.
Шунингдек, агар фуқаро ёки унинг яқинлари маҳаллий ҳуқуқ-тартибот идоралари томонидан қўлга олинса ёки озодлиги чекланса, улар адвокат ёрдамини талаб қилиш, яқинларига хабар бериш ва Бош консулхона билан боғланиш ҳуқуқига эга экани таъкидланган.
“Ҳурматли ватандошлар! Сизнинг ҳуқуқ ва манфаатларингиз давлат ҳимоясидадир!”, дейилади хабарда.
Бош консулхона, шунингдек, пул эвазига Туркияда яшаш ҳужжатларини расмийлаштириш, даромадли иш ёки АҚШ ҳамда Европа давлатлари визаларини ваъда қилаётган фирибгарлардан эҳтиёт бўлишга чақирган.
Бундан ташқари, расмий рухсатномаси бўлмаган такси хизматларидан, айниқса аёллар ва ёлғиз шахслар фойдаланмаслиги тавсия этилган.
'Ўзбекистонда юзлаб дорихоналарда нархларни асоссиз ошириш ҳолатлари фош этилди'ning rasmi
'Самарқандда ўлдирилган аёлнинг жасади 3 ойдан бери топилмаяпти'ning rasmi
Самарқандда ўлдирилган аёлнинг жасади 3 ойдан бери топилмаяпти
Аёлни 30 ёш атрофидаги йигит ўлдирган бўлиши мумкин.
'Ўзбекистонда ариқ ва ирригация тизимларини кўмганлар учун жарима белгиланди'ning rasmi
Ўзбекистонда ариқ ва ирригация тизимларини кўмганлар учун жарима белгиланди
Ўзбекистонда ариқлар ва ирригация тизимларини кўмиб ташлаган шахслар 28-июндан бошлаб маъмурий жавобгарликка тортилади.
Жамият Бугун 02:54
Ўзгидромет маълумотига кўра, республика ҳудудларида бугун ҳаво ўзгарувчан бўлиб, айрим жойларда қисқа муддатли ёмғир ёғиши, баъзи ҳудудларда эса момақалдироқ кузатилиши мумкин.

The consulate in Istanbul warned the Uzbeks.
The Consulate General of Uzbekistan in Istanbul has called on Uzbek citizens in Turkey to increase personal responsibility and strictly adhere to safety rules.
Citizens have been asked to avoid suspicious situations in daily life that could pose a threat to health and life, to refrain from participating in mass gatherings and demonstrations, and to increase vigilance in crowded places.
It is reported that citizens whose legal rights and interests have been violated or who find themselves in a difficult situation should immediately contact the Turkish law enforcement agencies via the short numbers 155 (police) or 156 (gendarmerie), as well as the Consulate General's 24/7 hotline.
It was also emphasized that if a citizen or their relatives are detained or have their freedom restricted by local law enforcement agencies, they have the right to demand legal assistance, inform their relatives, and contact the Consulate General.
"Dear compatriots! Your rights and interests are under state protection!", the message states.
The Consulate General also called for caution against fraudsters who promise to formalize residence documents in Turkey for money, or offer lucrative jobs or visas to the USA and European countries.
Furthermore, it is recommended to avoid using taxi services without official licenses, especially for women and individuals traveling alone.