Joriy yilning 29 may – 4 iyun kunlari Maktabgacha va maktab ta`limi vazirligi tomonidan Al Xorazmiy nomidagi yosh matematiklar xalqaro olimpiadasi bo`lib o`tdi.
Mazkur xalqaro olimpiadada Ozarbayjon, Qozog`iston, Qirg`iziston, Tojikistondan va O`zbekistondan jami 70 nafar o`quvchilar ishtirok etishdi.
Ma`lumot o`rnida: maktab o`quvchilari o`rtasida mazkur olimpiada ilk marotoba o`tkazilmoqda.
Olimpiadaning birinchi turi yozma, ikkinchi turda esa test sinovlari bo`lib o`tdi.
Yakuniy natijalarga ko`ra ishtirokchilar 7 ta oltin, 14 ta kumush va 20 ta bronza medallarini qo`lga kiritishdi.
Al Xorazmiy nomidagi yosh matematiklar olimpiadasining oltin medal sohiblari:
Axtamov Ozod — O`zbekiston;
Korniiash Fedor — Qirg`iziston;
Erkebulanuli Ali — Qozog`iston;
Zohidjonov Elbek — O`zbekiston;
Alinur Nessipbek — Qozog`iston;
Jaylovov To`lqin — O`zbekiston;
Sailaubay Bexultan — Qozog`iston.
Al Xorazmiy nomidagi yosh matematiklar olimpiadasining kumush medal sohiblari:
Rahmonov Ziyovuddin — O`zbekiston;
Didarbekova Anar — Qozog`iston;
Altinbek Erassil — Qozog`iston;
Zhanibek Alikhan — Qozog`iston;
Danial Kurakbay — Qozog`iston;
Karamat Omar — Qozog`iston;
G`afforov Rasul — O`zbekiston;
O`razaliev Sardor — O`zbekiston;
Zahra Ibishova — Ozarbayjon;
Kadirbergenov Timur — O`zbekiston;
Diyorov Davronbek — O`zbekiston;
Abdul-Rahman Mustafo — Tojikiston;
Akeneev Timur — Qirg`iziston;
Saparbaev Sultanbek — O`zbekiston.
Al Xorazmiy nomidagi yosh matematiklar olimpiadasining bronza medal sohiblari:
Kuchkarov Shaxzod — O`zbekiston;
Bogibekov Maxmudjon — O`zbekiston;
Rafiga Gambarova — Ozarbayjon;
Muxtoraliev Yorqinjon — O`zbekiston;
Mamajonov Azizbek — O`zbekiston;
Sharopov Sino — Tojikiston;
Farhad Huseynov — Ozarbayjon;
Davud Tarverdili — Ozarbayjon;
Boyjonova Dilnura — O`zbekiston;
Xoltemirov Abdulmalik — O`zbekiston;
Alaxonov Duraxshon — O`zbekiston;
Abdullaev Asadbek — O`zbekiston;
Mo`minov Muhammadyusuf — O`zbekiston;
Amirov Asilbek — O`zbekiston;
Usmoni Jamshid — Tojikiston;
Musaxujaev Sultan — Qirg`iziston;
Sadulloev Osim — Tojikiston;
Bekchanboev Munisbek — O`zbekiston;
Bafoev Ulug`xo`ja — O`zbekiston;
Safarova Dilnura — O`zbekiston.