Toshkent shahar hokimligi matbuot xizmati poytaxtda daraxt kesilganini ko‘rgan aholidan telefon orqali ma’sullarga xabar berishni so‘radi.
Qayd etilishicha, daraxt va butalarning noqonuniy kesilishiga guvoh bo‘lgan aholidan quyidagi aloqa ma’lumotlari orqali xabar berishlari so‘raladi:
• Ekologiya vazirligining rasmiy https://eco.gov.uz sayti;
• Toshkent shahar ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish boshqarmasi: 71 277-75-43, 71 2777543;
• Toshkent shahar IIBB: 71 233-72-33, 71 233-71-47.
Eslatib o‘tamiz, Vazirlar Mahkamasining 2019 yil 17 yanvardagi 43-qaroriga muvofiq o‘rmon fondiga kirmaydigan yerlarda daraxtlarni ekish, parvarishlash hamda kesish tartibi tasdiqlangan.
Unga ko‘ra, daraxt va butalar shoxlarining bir qismini yoki tag qismidan kesish:
• mahalla hududi va ko‘p qavatli uylar oralig‘ida – fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari, xususiy uy-joy mulkdorlari shirkatlari;
• tashkilotlarning hududlarida – yer egalari;
• umumiy foydalanishdagi avtomobil yo‘llari bo‘ylarida – Avtomobil yo‘llari davlat qo‘mitasining tashkilotlari;
• daryo, soy, ariq bo‘ylarida – suv xo‘jaligi organlari;
• shaharning markaziy ko‘chalarida – mahalliy davlat hokimiyati organlari tomonidan amalga oshiriladi.

The Tashkent city administration asked the population for help.
The press service of the Tashkent city administration asked the citizens who witnessed the cutting of trees in the capital to report it to the responsible persons via telephone here.
It is requested that residents who witness the illegal cutting of trees and shrubs report it through the following contact information:
• The official website of the Ministry of Ecology https://eco.gov.uz;
• Tashkent city department of ecology and environmental protection: 71 277-75-43, 71 2777543;
• Tashkent city Internal Affairs Department: 71 233-72-33, 71 233-71-47.
We remind you that, in accordance with the Cabinet of Ministers' decision №43 from January 17, 2019, the procedure for planting, maintaining, and cutting trees in lands not belonging to the forest fund has been approved.
Accordingly, the cutting of parts of branches or the lower part of trees and shrubs is carried out by:
• in areas between neighborhoods and multi-storey buildings – by self-government bodies of citizens, private house owners associations;
• in territories of organizations – by landowners;
• along the sides of public roads – by organizations of the State Committee of Roads;
• along rivers, streams, and canals – by water management authorities;
• on the central streets of the city – implemented by local state authority bodies.
Society Today 19:52
Image of 'In Navoi, a person who promised to get someone hired at the Internal Affairs Agency in exchange for $1000 and to obtain "rights" has been detained.'
Image of 'A pharmacy selling potent drugs without a doctor's prescription has been identified in Khorezm.'