Qidiruvda bo‘lgan 37 yoshli ayol Turkiyada qo‘lga olindi
Firibgarlik jinoyatlarini sodir etganlikda ayblanib, 2024 yildan buyon qidiruvda bo‘lgan Barno Inotova Turkiyadan O‘zbekistonga deportatsiya qilindi. Bu haqda Istanbuldagi Bosh konsulxona xabar berdi.
37 yoshli, Bonu taxallusli ayol ikki davlat Ichki ishlar vazirliklari hamkorligida o‘tkazilgan tezkor tadbir davomida Istanbulda qo‘lga olingandi.
"Ushbu shaxsning xatti-harakatlaridan jabr ko‘rgan fuqarolardan O‘zbekistonning Istanbul shahridagi Bosh konsulxonasiga yoki O‘zbekiston Ichki ishlar vazirligi yoxud uning quyi tizimlariga murojaat qilish so‘raladi", — deyiladi xabarda.
Konsulxona jinoiy javobgarlikdan qochib, xorijiy davlatlarda, jumladan, Turkiyada yashirinib yurgan har bir shaxsga nisbatan jinoiy ta’qib izchil ravishda davom ettirilishi va jinoyat uchun javobgarlik prinsipi qat’iy ta’minlanishi haqida ogohlantirdi.
Shu bilan birga, Bosh konsulxonaga kelayotgan murojaatlar soni ortgani sababli fuqarolardan firibgarlardan ogoh bo‘lishlari so‘raldi.

A 37-year-old woman wanted in a search was arrested in Turkey.
Accused of committing fraud since 2024, Barno Inotova, who has been on the wanted list, was deported from Turkey to Uzbekistan. The Consulate General in Istanbul  reported this.
37-year-old woman, known by the pseudonym Bonu, was arrested in Istanbul during a rapid operation conducted in cooperation between the Ministries of Internal Affairs of the two countries.
"Victims of this individual's actions are requested to contact the Consulate General in Istanbul City of Uzbekistan or the Ministry of Internal Affairs of Uzbekistan or its lower systems," — stated in the report.
The Consulate General warned that criminal prosecution against every individual who has been evading criminal liability and hiding in foreign countries, including Turkey, will be consistently continued, and the principle of liability for crime is strictly enforced.
Furthermore, due to the increasing number of appeals coming to the Consulate General, citizens are asked to be vigilant against fraudsters.