O‘zbekistonda bir oylik harbiy xizmat to‘lovi mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdoridan kelib chiqib belgilanadi. Kuzda mazkur miqdor oshirilishi hisobiga to‘lov narxi ham oshadi.
Joriy yil 1 oktyabrdan O‘zbekistonda mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdori oshirilib, 1 million 155 ming so‘m etib belgilandi.
Safarbarlik chaqiruv rezervi to‘lov badali bevosita mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorining 7 barobariga teng. Ya’ni 1 oktyabrdan bir oylik harbiy xizmat uchun to‘lov miqdori hozirgi 7 million 350 ming so‘mdan 8 million 85 ming so‘mga oshiriladi.
Hukumat qaroriga muvofiq, safarbarlik chaqiruv rezervi safiga olingan shaxslar tomonidan pul badallari xizmatga olingandan keyin tomonlarning kelishuvi asosida, 1 yil mobaynida biryo‘la yoki bosqichma-bosqich (bo‘lib to‘lash orqali) amalga oshirilishi mumkin.

In Uzbekistan, the monthly military service fee is determined based on the minimum wage. The amount increases in the autumn due to the raise of this base amount.
From October 1 of this year, the minimum wage in Uzbekistan was increased to 1 million 155 thousand sum as determined.
The conscription reserve fee is directly seven times the minimum wage. That means, from October 1, the payment amount for one month of military service will be increased from the current 7 million 350 thousand sum to 8 million 85 thousand sum .
According to the government decision, the monetary contributions by individuals conscripted into the mobilization reserve can be made, based on an agreement, either in a lump sum or in stages (through installment payments) within one year after being called up for service.