Prezident Xalq qabulxonalari tomonidan hududlarda aholi bandligini ta’minlash, ularning daromad manbayini shakllantirish va shu asosda turmush farovonligini ta’minlashga qaratilgan “Murojaatdan — daromadga” loyihasi amalga oshirilmoqda.
Prezident maslahatchisi o‘rinbosari - Xalq qabulxonasi rahbari Ulug‘bek Muhammadiyev boshchiligida Respublika ishchi guruhi tomonidan Qashqadaryo viloyatidan Prezident Virtual va Xalq qabulxonalariga moddiy yordam masalasida murojaat qilgan ehtiyojmand, ishsiz ayollarga Prezident sovg‘alari – tikuv mashinalari hamda turli uskuna va anjomlar tantanali ravishda topshirildi.
Jumladan, loyiha asosida Qamashi, Ko‘kdala, Chiroqchi, G‘uzor, Dehqonobod hamda Yakkabog‘ tumanlarida 120 nafardan ziyod xotin-qizlarga tikuv mashinalari va sutni qayta ishlash uskunalari olib berildi.
Tikuv mashinalari ajratilgan har bir murojaatchi o‘z mahallasidagi tajribali yetakchi tadbirkorlarga biriktirilayotgani loyiha hayotiyligi va samaradorligini ta’minlovchi asosiy omildir. Deylik, G‘uzorning eng chekka hududlaridan biri Taxam qishlog‘ida yashovchi Olmagul Elmurodova ham 4 nafar yangi chevarni yoniga olib, faoliyatini yanada kengaytirdi.
Prezident Xalq qabulxonasi ko‘magida Chiroqchining tog‘li Tarag‘ay qishlog‘ida ham yangi tikuv sexi ish boshladi. Tarag‘aylik ishsiz 10 nafar ayollar Gulchehra Rahmatova bilan kooperatsiya tashkil qilib, mavsumiy liboslar tayyorlashga kirishdi.
“Murojaatdan – daromadga” loyihasi doirasida Qarshi, Kasbi, Nishon tumanlaridagi ko‘makka muhtoj qariyb 40 ta oilaga tomorqasidan yanada samarali foydalanib, daromad olishi uchun quduq va nasoslar ishga tushirildi. Aytaylik, Nishonning Navbahor mahallasidagi boquvchisini yo‘qotgan Gulsara Shodmonova va ijtimoiy himoyaga muhtoj Oyzira Yangiboyeva tomorqalariga ham obi hayot chiqarib berilgach, ularning ro‘zg‘origa baraka kiryapti.
Shuningdek, Dehqonobod, Shahrisabz, Muborak, Kitob, Koson kabi tumanlardagi ehtiyojmand 44 ta oilaga parranda go‘shti va tuxum yetishtirishi uchun tovuqlar yetkazib berildi. Umuman, birgina “Murojaatdan – daromadga” loyihasi bilan viloyatdagi 200 dan ziyod xonadonning daromad topishi uchun sharoit va imkoniyat yaratildi. Shu tariqa yuzlab oilalarning daromadi shakllandi, ro‘zg‘origa fayz-baraka kirdi.

The President's Reception Offices are implementing the "From Appeal to Income" project aimed at ensuring employment in the regions, forming sources of income for them, and thereby ensuring their well-being.
Under the leadership of Ulugbek Muhammadiev, the deputy advisor to the President - head of the People's Reception Office, a Republican working group ceremoniously presented sewing machines and various equipment and tools as President's gifts to needy, unemployed women from the Kashkadarya region who had appealed to the President's Virtual and People's Reception Offices for material assistance.
Specifically, as part of the project, more than 120 women in the Kamashi, Kokdala, Chiroqchi, Guzar, Dehqonobod, and Yakkabog districts were provided with sewing machines and dairy processing equipment.
Linking each applicant, who received sewing machines, to experienced leading entrepreneurs in their neighborhood is a key factor ensuring the project's vitality and effectiveness. For instance, Olmagul Elmurodova from Takham village, one of Guzar's most remote areas, also expanded her activities by taking on 4 new seamstresses.
With the assistance of the President's People's Reception Office, a new sewing workshop started in the mountainous Taragay village of Chiroqchi. Ten unemployed women from Taragay formed a cooperative with Gulchehra Rahmatova and began producing seasonal clothing.
Within the framework of the "From Appeal to Income" project, wells and pumps were put into operation for nearly 40 families in need in the Karshi, Kasbi, and Nishon districts, enabling them to make more efficient use of their land and earn income. For example, Gulsara Shodmonova and Oyzira Yangiboeva, both in need of social protection from Navbahor neighborhood in Nishon and having lost their breadwinner, had their livelihoods blessed with the opening of water sources to their land.
Additionally, 44 needy families in districts like Dehqonobod, Shahrisabz, Mubarak, Kitob, and Koson were supplied with chickens for producing poultry meat and eggs. In general, the "From Appeal to Income" project alone created conditions and opportunities for more than 200 households in the region to earn income. Thus, hundreds of families formed their incomes, and prosperity entered their households.