Bir necha marta saylov byulletenini berganlik uchun javobgarlik belgilandi
Prezident tomonidan imzolangan Qonun (O‘RQ-953-son, 04.09.2024 y.) bilan ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartirishlar va qo‘shimcha kiritildi. Bu haqda "Huquqiy axborot" Telegram kanali xabar qildi.
MJtKga kiritilgan o‘zgartirishga ko‘ra, saylov komissiyasining yoki referendum o‘tkazuvchi komissiyaning a’zosi tomonidan fuqaroga bir necha marta yoki boshqa shaxslar nomidan ovoz berish uchun saylov (ovoz berish) byulletenini berganlik uchun javobgarlik belgilandi.
Shuningdek, siyosiy partiyalarga saylovda ishtirok etish uchun ajratilgan davlat mablag‘lari bo‘yicha Markaziy saylov komissiyasiga oraliq yoki yakuniy hisobotni taqdim etmaganlik yoki o‘z vaqtida taqdim etmaganlik yoxud hisobotda bila turib noto‘g‘ri ma’lumotlarni taqdim etganlik uchun ma’muriy javobgarlikni nazarda tutuvchi qo‘shimcha kiritildi.

Responsibility has been established for casting the ballot multiple times.
The Law signed by the President (№ УРҚ-953, 09.04.2024) introduces amendments and additions to certain legislative acts. This was reported by the "Legal Information" Telegram channel.
According to the amendments made to the Criminal Code, liability has been established for a member of the election commission or referendum commission who gives out a voting (ballot) paper for voting on behalf of other individuals or multiple times to a citizen.
Additionally, amendments were introduced imposing administrative liability on political parties that fail to submit interim or final reports to the Central Election Commission regarding the state funds allocated for participation in the elections, or submit them late, or knowingly provide false information in the reports.