Mamlakatimizda texnologik taraqqiyot va sanoat ishlab chiqarishining jadal sur’atlar bilan o‘sayotgan sharoitda muhandis kadrlarni tayyorlash masalasi yanada dolzarb bo‘lib bormoqda.
Rossiyaning “MISIS” Fan va texnologiya universiteti 30 yildan ortiq vaqt mobaynida iqtisodiyot sanoat sektorining asosiy tarmoqlari uchun muhandis kadrlar tayyorlab kelmoqda. 2018 yilda Toshkent viloyati Olmaliq shahrida ushbu oliygohning filiali ochilganidan keyin hamkorlik yangi bosqichga ko‘tarildi.
Jumladan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining qaroriga muvofiq, 2018 yilda filialga uchta ta’lim yo‘nalishi: “Konchilik”, “Metallurgiya” va “Texnologik jarayonlarni avtomatlashtirish” yo‘nalishlari bo‘yicha talabalar qabul qilindi.
O‘tgan 2023 yilda filialning "biznes hamkorlari" talabiga binoan Rosta’limnazoratidan "Axborot texnologiyalari" va "Iqtisodiyot" ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha litsenziyalar olindi.
Rosta’limnazorati qaroriga ko‘ra, "MISIS" Fan va texnologiya universitetining Olmaliq filiali "Elektr energetikasi va elektrotexnika" ta’lim yo‘nalishi bo‘yicha litsenziya oldi.
Rosta’limnazoratidan litsenziyalarni olish jarayoni talabalar shaharchasidagi sharoitlardan tortib, professor-o‘qituvchilarning tayyorgarlik darajasini belgilashgacha bo‘lgan jarayon bir yildan ortiq mashaqqatli mehnatni talab etdi. Har bir jihat maxsus komissiya tomonidan o‘rganildi. Filial 2023 yil fevral oyida hujjatlarni topshirgan bo‘lsa, 2024 yil avgust oyiga kelibgina litsenziya berildi.
Endi Filial kelajakda xalqaro darajadagi energetika xodimlarini tayyorlaydi! Abituriyentlarni qabul qilish keyingi 2025/2026 o‘quv yiliga rejalashtirilgan.
Shu bilan birga, ikki davlat prezidentlarining qarori bilan MISIS Fan va texnologiyalar universitetining Olmaliq filiali negizida Ilg‘or muhandislik maktabi (IMM) tashkil etiladi. IMMda o‘quv jarayoni ta’lim yo‘nalishi bo‘yicha magistratura dasturlari asosida amalga oshiriladi.

In Uzbekistan, international-level energy specialists are trained.
The economy of Uzbekistan is rapidly developing, and its successful future largely depends on the availability of highly qualified specialists.
Image of 'In Uzbekistan, international-level energy specialists are trained.'
In our country, as technological progress and industrial production grow at an accelerated rate, the issue of training engineering personnel is becoming increasingly important.
Russia's "MISIS" Science and Technology University has been preparing engineering personnel for the main sectors of the economy's industrial sector for more than 30 years. The opening of this university's branch in the city of Olmaliq, Tashkent region, in 2018 has elevated the collaboration to a new level.
In particular, according to the decision of the President of the Republic of Uzbekistan, in 2018, the branch admitted students in three educational directions: "Mining," "Metallurgy," and "Automation of technological processes."
Last year, 2023, upon the demand of the branch's "business partners," licenses for "Information Technologies" and "Economics" educational directions were obtained from State Education Quality Control.
According to the decision of State Education Quality Control, the Olmaliq branch of the "MISIS" Science and Technology University received a license for the "Electrical Power Engineering and Electrical Engineering" education direction.
The process of obtaining licenses from State Education Quality Control, ranging from the conditions in the students' town to determining the preparation level of professors and teachers, required more than a year of hard work. Every aspect was studied by a special commission. The branch submitted the documents in February 2023, and the license was granted only by August 2024.
Now the Branch will train future international-level energy professionals! Admission of applicants is planned for the next 2025/2026 academic year.
Additionally, with the decision of the presidents of the two countries, an Advanced Engineering School (AES) will be established based on the Olmaliq branch of the MISIS Science and Technology University. The educational process in AES will be carried out based on master's degree programs in the relevant educational direction.