“Toshkent – Samarqand”, “Samarqand – Navoiy – Buxoro” yo‘nalishlarida tezyurar poyezdlar qo‘yiladi
Prezidentimiz Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar banki va boshqa hamkorlar bilan bunday infratuzilmaviy loyihalar yanada kengaytirilishiga ishonch bildirdi.
'“Toshkent – Samarqand”, “Samarqand – Navoiy – Buxoro” yo‘nalishlarida tezyurar poyezdlar qo‘yiladi'ning rasmi
Hisob-kitoblarga ko‘ra, O‘zbekistonda energetika, suv, transport, IT va boshqa infratuzilmalarni yaxshilash uchun yillik ehtiyoj yalpi ichki mahsulotning 10 foiziga teng.
Shu ma’noda, Prezident Samarqandda o‘tkazilayotgan Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar banki Boshqaruvchilari kengashi yig‘ilishini olqishladi.
Davlat rahbarining qayd etishicha, bu borada xalqaro moliya tashkilotlari bilan yaqindan hamkorlik qilib, katta tajriba orttirildi. Buning natijasida ushbu sohalarga xususiy sektor faol kirib bormoqda.
O‘zbekistonda 2030 yilgacha 30 milliard dollarlik davlat-xususiy sheriklik loyihalarini amalga oshirish bo‘yicha katta dastur qabul qilingan.
Xususan, “Toshkent – Samarqand” va “Toshkent – Andijon” yo‘nalishlarida pullik avtomobil yo‘llari, “Toshkent – Samarqand”, “Samarqand – Navoiy – Buxoro” yo‘nalishlarida tezyurar poyezdlar uchun yangi temir yo‘l qurish loyihalari amalga oshiriladi.
Respublikaning 6 ta xalqaro aeroportini modernizatsiya qilish davlat-xususiy sheriklikka beriladi.
Shuningdek, kelgusi besh yilda elektr, suv va gaz taqsimlash tarmoqlarini boshqarish xususiy operatorlarga o‘tadi. Masalan, Samarqand viloyatining elektr tarmoqlarini boshqaruvga olish bo‘yicha o‘tkaziladigan tenderga 50 dan ziyod xorijiy nufuzli kompaniyalar o‘z qiziqishini bildirdi.
Shu bilan birga, bizda har yili 100 mingdan ziyod xonadonli uy-joylar qurilmoqda. Masalan, Toshkent, Samarqand, Namangan va Andijon kabi yirik shaharlar hamda qolgan viloyatlar markazlariga yo‘ldosh “Yangi O‘zbekiston” shaharchalarini qurish bo‘yicha katta loyihalar amalga oshirilmoqda.
Prezidentimiz o‘rta shaharlarni rivojlantirish bo‘yicha 200 million dollarlik, qishloq joylaridagi infratuzilmani yaxshilash bo‘yicha 130 million dollarlik loyihalar Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar banki bilan hamkorlikda boshlaganganini alohida e’tirof etdi. Bank va boshqa hamkorlar bilan bunday infratuzilmaviy loyihalar yanada kengaytirilishiga ishonch bildirdi.

"Fast trains will be introduced on the routes “Tashkent – Samarkand” and “Samarkand – Navoiy – Bukhara”."
Our president expressed confidence in the further expansion of such infrastructure projects with the Asian Infrastructure Investment Bank and other partners, paying attention to the delivery of the sentence and punctuation marks.
Image of '"Fast trains will be introduced on the routes “Tashkent – Samarkand” and “Samarkand – Navoiy – Bukhara”."'
According to calculations, Uzbekistan annually needs an amount equivalent to 10 percent of its Gross Domestic Product for improving energy, water, transport, IT, and other infrastructures.
In this regard, the President applauded the meeting of the Board of Governors of the Asian Infrastructure Investment Bank being held in Samarkand.
As the country's leader noted, significant experience has been gained through close collaboration with international financial organizations in this area. As a result, the private sector is actively entering these fields.
A major program has been adopted in Uzbekistan to implement public-private partnership projects worth 30 billion dollars by 2030.
Specifically, projects to construct toll roads in the “Tashkent – Samarkand” and “Tashkent – Andijan” directions, and new railway lines for high-speed trains on the “Tashkent – Samarkand”, “Samarkand – Navoi – Bukhara” routes will be implemented.
The privatization of the management of the republic's 6 international airports to public-private partnerships will take place.
Furthermore, over the next five years, the management of electricity, water, and gas distribution networks will transition to private operators. For example, more than 50 foreign prestigious companies have expressed their interest in managing the electric networks of the Samarkand region through a tender process.
At the same time, more than 100,000 residential houses are being built annually. For instance, large projects to construct companion “New Uzbekistan” towns in major cities like Tashkent, Samarkand, Namangan, and Andijan, as well as in the centers of other regions, are being implemented.
Our President specifically acknowledged the initiation of projects worth 200 million dollars to develop medium-sized cities, and projects worth 130 million dollars to improve infrastructure in rural areas, in collaboration with the Asian Infrastructure Investment Bank. He expressed confidence in the expansion of such infrastructure projects with the bank and other partners.