Bugun talabalarga ijara to‘lovi uchun ariza yuborishning so‘nggi kuni
24 sentyabr kuni 1-bosqich talabalar uchun ijara to‘lovining bir qismini qoplab berilishi yuzasidan onlayn ariza qabul qilish boshlangan edi. 27 sentyabr onlayn ariza yuborishning so‘nggi kuni, deya xabar bermoqda Ta'lim nazorati telegram kanali.
Arizalar vazirlikning kontrakt.edu.uz platformasi orqali faqat onlayn qabul qilinadi.
Nizomga asosan “talabalar turar joyi bilan qamrab olinmagan” deganda yotoqxonada turishga ehtiyoji bor, ammo joylar soni cheklanganligi bois ijarada turishi taqozo qilgan talabalar tushuniladi. Shu bois, o‘z ixtiyoriga ko‘ra ijarada turuvchilarga kompensatsiya to‘lovlari belgilanmasligi eslatib o‘tiladi.
Ma’lumki, Vazirlar Mahkamasining 605-son qaroriga asosan oliy ta’lim muassasasidan uzoq joylashgan hududlardan kelgan birinchi bosqich talabalari (doimiy yashash joyi boshqa tumanda (shaharda) bo‘lgan ijara asosida yashaydigan talabalar)ga sentyabr va oktyabr oylari uchun ijara shartnomasi talab etmasdan oylik ijara to‘lovining bir qismi qoplab berilishi belgilangan.

Today is the last day for students to submit applications for rental payments.
Primarily, the phrase “not covered by student housing” refers to students who need to reside in a dormitory but are required to live in rented accommodation due to the limited number of places available.
Image of 'Today is the last day for students to submit applications for rental payments.'
On September 24, the acceptance of online applications began for phase 1 students regarding the coverage of a part of the rent payment. September 27 is the last day to submit online applications, reports the Ta'lim nazorati Telegram channel.
Applications will only be accepted online through the ministry's kontrakt.edu.uz platform.
According to the regulations, "students not covered by student housing" refers to students who need to stay in a dormitory but have to rent due to the limited number of places. Therefore, it is reminded that compensatory payments are not set for those who choose to rent on their own.
As known, based on the decision No. 605 of the Cabinet of Ministers, first-year students from regions far from the higher education institution (students whose permanent residence is in a different district (city) and live on a rental basis) are specified to receive coverage for a part of the monthly rent payment for September and October without requiring a rental agreement.