Jahon banki O‘zbekiston uchun 800 million dollar kredit ajratadi
Jahon banki direktorlar kengashi O‘zbekistondagi islohotlar dasturini qo‘llab-quvvatlash uchun imtiyozli kreditlar ko‘rinishidagi 800 million dollarlik moliyaviy paketni ma’qulladi, deb xabar qildi tashkilot matbuot xizmati.
Ma’lum qilinishicha, islohotlar mamlakatning inklyuziv va barqaror bozor iqtisodiyotiga o‘tish jarayonini jadallashtirishga qaratilgan.
- Jahon banki tomonidan qo‘llab-quvvatlangan hukumatning tarkibiy islohot dasturi ishbilarmonlik muhitini yaxshilash, qishloq xo‘jaligi, temir yo‘l va energetika tarmoqlarida samaradorlikni oshirish, davlat moliyasini boshqarishni takomillashtirish, aholini ijtimoiy himoya qilish xizmatlaridan foydalanish imkoniyatlarini kengaytirish va mamlakatning atrof-muhitni muhofaza qilishga tayyorgarligini oshirish bo‘yicha keyingi chora-tadbirlarni o‘z ichiga oladi. xavf-xatarlar va iqlim o‘zgarishi, deyiladi hisobotda.
Mablag‘lar O‘zbekiston hukumatiga past foiz stavkalarida va xalqaro moliya bozorlarida mavjud bo‘lgan qarz olish imkoniyatlariga nisbatan uzoqroq to‘lov muddati bilan taqdim etiladi.
Aniqlik kiritilishicha, bu O‘zbekistonga muhim moliyaviy resurslarni tejashga yordam beradi va bu mablag‘lardan dolzarb ijtimoiy-iqtisodiy muammolarni hal etish mumkin.

The World Bank will allocate an $800 million loan for Uzbekistan.
The World Bank's Board of Directors approved a financial package worth $800 million in the form of concessional loans to support the reform program in Uzbekistan, the organization's press service reported.
It is reported that the reforms are aimed at accelerating the country's transition to an inclusive and sustainable market economy.
- The government's structural reform program supported by the World Bank includes measures to improve the business environment, increase efficiency in agriculture, railways, and energy sectors, enhance public finance management, expand access to social protection services for the population, and increase the country's preparedness for environmental protection against risks and climate change, the report says.
The funds will be provided to the government of Uzbekistan at lower interest rates and with longer repayment periods compared to those available in the international financial markets.
It is clarified that this will help Uzbekistan save significant financial resources, which can be used to solve pressing socio-economic problems.