Majburiy ijro byurosi Chortoq tuman bo‘limi tomonidan olib borilgan navbatdagi targ‘ibot tadbiri va tushuntirishlardan so‘ng ota farzandi moddiy ta’minotidan bo‘lgan qarzdorlikni to‘lab berdi.
Ma’lum bo‘lishicha, fuqarolik bo‘yicha Yangiqo‘rg‘on tumanlararo sudining hal qiluv qaroriga ko‘ra I. Q dan undiruvchi A. Q foydasiga 2 nafar farzandi uchun har oyda aliment undirish belgilangan.
Biroq, qarzdor ota ogohlantirishga qaramay farzandlari moddiy ta’minotidan qariyib 67 oy bo‘yin tovlab kelgan. Shundan so‘ng davlat ijrochisi tomonidan kiritilgan taqdimnomaga ko‘ra, sudning qarori bilan unga nisbatan 15 sutkalik ma’muriy qamoq belgilanadi.
Ma’muriy qamoqdan so‘ng ota o‘ziga xulosa qilgan shekilli olib borilgan tushuntirishlardan so‘ng 110 mln so‘m qarzdorlikni to‘lab berdi.

After hearing the 15-day imprisonment sentence, the father was forced to pay alimony for his children.
Image of 'After hearing the 15-day imprisonment sentence, the father was forced to pay alimony for his children.'
The Compulsory Enforcement Bureau's Chortoq district branch conducted another promotional event and explanations, after which the father paid off the debt for his child's material support.
It appears that, according to the decisive decision of the Yangiqo’rg’on district inter-district civil court, alimony collection for 2 children was determined in favor of A. Q from I. Q every month.
However, despite the warning, the debtor father had been delaying the material support for his children for almost 67 months. Subsequently, according to the proposal made by the state executor, a 15-day administrative detention was ordered for him by the court decision.
After the administrative detention, it seems the father had an epiphany, as he paid off the debt of 110 million sums following the conducted explanations.