Janubiy Koreya prezidenti impichmentga duchor bo‘lishi mumkin
“Chunki harbiy holat joriy etilganidan keyingi birinchi farmonda parlament faoliyatini taqiqlash ko‘zda tutilgan va bu Milliy assambleyaning harbiy holatni bekor qilishni talab qilish huquqini buzadi, mana shu konstitutsiyaning eng ochiq buzilishidir. Qolaversa, harbiy holat joriy etilgani haqidagi e’lon hukumat yig‘ilishisiz e’lon qilindi, parlament talabi kechiktirilmasdan qabul qilinmadi... bularning barchasi prezidentga impichment e’lon qilish uchun o‘ta jiddiy asosdir”, - deydi ekspert.
Eslatib o‘tamiz, Janubiy Koreya prezidenti Yun Sok Yol chorshanba kuni kechqurun "Shimoliy Koreyaga xayrixoh kuchlardan tozalash va liberal konstitutsiyaviy tuzumni saqlash uchun" harbiy holat joriy etilganini e’lon qildi. Unga ko‘ra, Janubiy Koreya muxolifatining bir qator yuqori martabali amaldorlarga impichment e’lon qilishga urinishlari hokimiyatning falajlanishiga olib kelishi mumkin. Janubiy Koreya parlamenti harbiy holatni bekor qilishga ovoz berdi. Yig‘ilishda 300 nafar deputatdan 190 nafari ishtirok etdi, ular bir ovozdan qaror qabul qildi.
Konstitutsiyaga ko‘ra, parlament ko‘pchilik ovoz bilan unga qarshi ovoz berganidan keyin prezident harbiy holatni darhol bekor qilishi shart. Biroq prezident bir necha soatdan keyin tegishli murojaat qildi. Yun Sok Yolning aytishicha, parlament qaroridan so‘ng u darhol hukumat yig‘ilishini chaqirishga buyruq bergan, biroq kvorum yo‘qligi sababli qaror qabul qilinmagan. Biroz vaqt o‘tgach, yig‘ilish e’lon qilindi, unda bekor qilish qarori rasmiylashtirildi.

The President of South Korea could face impeachment.
President of South Korea, Yoon Suk Yeol, might face impeachment for violating the procedure of implementing military rule after its cancellation. This was reported by Professor Cha Jin A of Korea University's specialized graduate law program to South Korea's SBS TV channel.
“This is because the first order issued after the establishment of military rule involved banning the activities of parliament, which violates the National Assembly's right to demand the abolition of military rule, and this is a clear violation of the constitution. Moreover, the announcement of military rule was made without a government meeting, and the parliament's request was not accepted immediately... all these constitute a very serious basis for impeachment of the president,” the expert states.
As a reminder, on Wednesday evening, the President of South Korea, Yoon Suk Yeol, declared the imposition of military rule "to purge forces sympathetic to North Korea and preserve the liberal constitutional order." According to him, the attempts by the South Korean opposition to impeach a number of senior officials could lead to the paralysis of power. The South Korean parliament voted to abolish military rule. In the session, 190 out of 300 deputies participated, unanimously adopting the decision.
According to the constitution, the president must immediately cancel the military rule after the parliament votes against it with a majority. However, the president made the relevant appeal several hours later. According to Yoon Suk Yeol, he immediately ordered a government meeting following the parliament's decision, but the decision was not made due to the lack of a quorum. Shortly after, a meeting was announced where the decision to cancel was formalized.