Shveysariyada 1 yanvardan boshlab jamoat joylarida paranji kiyish va niqob taqish taqiqlandi. Bu haqda SwissInfo xabar berdi.
Shveysariya bunday taqiqni joriy etgan beshta Yevropa davlati, jumladan, qo‘shni Fransiya va Avstriya qatoriga qo‘shildi. Taqiqni noqonuniy ravishda buzgan har bir shaxs 1000 Shveysariya frankigacha (1144 AQSH dollari) jarima to‘lashga majbur bo‘ladi. Biroq, ushbu taqiq samolyotlarga, diplomatik muassasalarga, ziyoratgohlar va boshqa muqaddas joylarga nisbatan qo‘llanilmaydi.
Ibodat va boshqa muqaddas joylarda yuzni yopish mumkin. Bundan tashqari, sog‘liqni saqlash, xavfsizlik, ob-havo sharoitlari va mahalliy Shveysariya urf-odatlaridan kelib chiqib ham yuzni yopishga ruxsat beriladi. Shuningdek, badiiy va ko‘ngilochar tadbirlar paytida hamda reklama maqsadlarida yuzni yopish mumkin.
Istisno holatlarda jamoat joylarida yuzni yopishga ruxsat berilishi mumkin, agar bu fikr bildirish yoki yig‘ilish erkinligini ta’minlash uchun zarur bo‘lsa. Biroq, bunday harakat oldindan mas’uliyatli davlat organi tomonidan tasdiqlanishi va jamoat tartibi yoki xavfsizlikka tahdid tug‘dirmasligi lozim.

From January 1st in Switzerland, wearing burqas and masks in public places has been banned. This was reported by SwissInfo here.
Switzerland has joined the five European countries, including neighboring France and Austria, in implementing such a ban. Individuals who illegally violate the ban will be fined up to 1000 Swiss Francs (1144 USD). However, this ban does not apply to airplanes, diplomatic institutions, places of pilgrimage, and other sacred places.
It is permitted to cover the face in places of worship and other sacred places. Moreover, face covering is allowed based on health, safety, weather conditions, and local Swiss customs. Additionally, covering the face is permitted during artistic and leisure events, as well as for advertising purposes.
Exceptions allowing face covering in public places may be made if it is necessary for the exercise of freedom of expression or assembly. However, such actions must be pre-approved by the responsible state authority and must not pose a threat to public order or safety.