17 fevral kuni Oliy Majlis Senati Kengashining navbatdagi majlisida Senatning to‘rtinchi yalpi majlisini 2025 yil 20 fevral kuni chaqirish to‘g‘risida qaror qabul qilindi. Bu haqda Senat Matbuot xizmati xabar qildi.
Ta’kidlanishicha, senatorlar fuqarolarning vijdon erkinligini ta’minlash va diniy sohadagi davlat siyosati konsepsiyasini tasdiqlash, tadbirkorlik subyektlarini moliyaviy qo‘llab-quvvatlash, kredit axboroti almashinuvini yanada takomillashtirish, soliq ma’muriyatchiligi, yer uchastkalaridan foydalanish, qurilish tartibi, donorlik harakatiga doir hamda oila va xotin-qizlarni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan qonunlarni ko‘rib chiqishni rejalashtirmoqda.
Jumladan, “Tadbirkorlik subyektlarini moliyaviy qo‘llab-quvvatlash tizimi takomillashtirilishi munosabati bilan O‘zbekistonning ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi Qonun tadbirkorlik subyektlari tomonidan moliyaviy xizmatlardan foydalanish imkoniyatini kengaytirish, biznesni moliyalashtirishning samarali vositalarini joriy etish, pul talabnomasidan boshqa shaxs foydasiga voz kechish evaziga moliyalash (faktoring) bo‘yicha zamonaviy qonunchilik bazasini yaratishga xizmat qiladi.
Shuningdek, kredit axboroti almashinuvini tartibga soluvchi qonun aholini kreditlash sohasidagi firibgarlik jinoyatlaridan himoya qilish hamda o‘zlarining xabarisiz ularning nomlariga kredit rasmiylashtirish hamda masofadan turib onlayn kredit mablag‘larini yechib olish holatlarini bartaraf etish imkonini beradi.
Yer uchastkalaridan foydalanishga oid qonun madaniy hordiq maskanlari va boshqa yashil zonalarni muhofaza qilishning mustahkam huquqiy asosini yaratish, ularning hududlarini saqlab qolish, mansabdor shaxslarning mas’uliyatini oshirish, yer uchastkalaridan foydalanish jarayonida yer va shaharsozlik qonunchiligi o‘rtasidagi munosabatlarni ta’minlash, shuningdek, ulardan foydalanish maqsadi ustidan nazorat qilish samaradorligini oshirishga qaratilgan.
Shuningdek, yalpi majlis kun tartibidan sud, mahkumlarning jazo o‘tashdagi huquqlari, chiqindilarni to‘plash va olib chiqish xizmatlarini ko‘rsatish sohasi bilan bog‘liq qonunlar ham o‘rin olgan.
Bundan tashqari, to‘rtinchi yalpi majlisda bir qator xalqaro hujjatlarni ratifikatsiya qilish va ularga qo‘shilish masalalari aks etgan qonunlar ham ko‘rib chiqiladi. Shu bilan birga, Samarqand viloyatining Samarqand shahri, Samarqand va Oqdaryo tumanlari chegaralarini o‘zgartirish to‘g‘risidagi masala ham muhokama qilinadi.

The fourth plenary session of the Senate will be convened on February 20.
On February 17, the Council of the Senate of the Oliy Majlis made a decision at its next meeting to convene the fourth plenary session of the Senate on February 20, 2025. This was reported by the Senate Press Service.
It is noted that senators plan to review laws aimed at ensuring the freedom of conscience of citizens and approving the concept of state policy in the religious sphere, financial support for entrepreneurship entities, further improvement of credit information exchange, tax administration, land use, construction regulations, matters related to the donor movement, and support for families and women.
In particular, the Law "On Introducing Changes and Additions to Certain Legislative Acts of Uzbekistan due to the Improvement of the Financial Support System for Entrepreneurial Entities" aims to expand the opportunities for entrepreneurial entities to use financial services, introduce effective means of financing business, and create a contemporary legal basis for financing through factoring, which involves waiving a monetary demand in favor of another person.
Furthermore, the law regulating the exchange of credit information provides the opportunity to protect the population from fraud crimes in the credit sector and to eliminate the situations of credit being formalized in their names without their knowledge and online credit funds being withdrawn remotely.
The law related to the use of land plots aims to create a solid legal basis for the protection of cultural leisure places and other green areas, to preserve their territories, to increase the responsibility of officials, to ensure the relations between land and urban planning legislation during the land use process, and to improve the efficiency of supervision over the purpose of land use.
Additionally, the plenary session’s agenda includes laws related to the judiciary, the rights of prisoners during their sentence, and services for the collection and removal of waste.
Moreover, the fourth plenary session will review laws reflecting the issues of ratifying and joining various international documents. Alongside this, the issue of changing the boundaries of Samarkand city, Samarkand, and Okdaryo districts in Samarkand region will also be discussed.