Prezident Shavkat Mirziyoyev 21 fevral kuni Mudofaa sanoati agentligining Innovatsion texnologiyalar markaziga tashrif buyurib, bu yerdagi ishlab chiqarish quvvatlari, ilg‘or ishlanmalar, harbiy va ikki xil maqsadga mo‘ljallangan mahsulotlar bilan tanishdi. Bu haqda Prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Armiya qobiliyatini mustahkamlashda harbiy xizmatchilarning professional tayyorgarligi bilan bir qatorda mudofaa sanoatini rivojlantirish muhim o‘rin tutadi. Prezidentimiz tashabbusi bilan O‘zbekistonda zamonaviy mudofaa sanoatiga asos solingani tarixiy ahamiyatga ega bo‘ldi. Mudofaa vazirligi huzuridagi agentlik tomonidan qurol-yarog‘larni modernizatsiya qilish, yangi texnologiyalarni o‘zlashtirish va istiqbolli ishlanmalarni qo‘shinlarda joriy etish bo‘yicha tizimli ishlar amalga oshirilmoqda.
Mazkur Innovatsion texnologiyalar markazida 80 ga yaqin harbiy va ikki xil maqsadga mo‘ljallangan mahsulotlar ishlab chiqarilmoqda. Shuningdek, robototexnika va uchuvchisiz apparatlar bo‘yicha startap loyihalari qo‘llab-quvvatlanmoqda.
Tashrif chog‘ida harbiy texnikaning yangi namunalari, mudofaa sohasini yanada rivojlantirish bo‘yicha istiqbolli loyiha va rejalar taqdimot qilindi.
Davlatimiz rahbari bu birinchi qadamlar bo‘lganini aytib, mudofaa tizimining raqobatbardoshligini oshirib borish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi. Ishlab chiqarishni muntazam takomillashtirib, yangi mahsulotlarni o‘zlashtirish, bunda innovatsion texnologiyalar va sun’iy intellektdan keng foydalanish muhimligi ta’kidlandi.
Shu bilan birga, buyurtma asosida sohaga xususiy sektorni kengroq jalb etib, harbiy va ikki xil maqsadga mo‘ljallangan mahsulot turlarini ko‘paytirish bo‘yicha topshiriqlar berildi. Yangi ish o‘rinlari yaratish, mutaxassislarni tizimli tayyorlash, yangi texnikalar bo‘yicha ilmiy laboratoriyalar tashkil etish masalalariga e’tibor qaratildi.
Ta’kidlash joizki, O‘zbekiston mudofaa sanoati korxonalari xalqaro ixtisoslashtirilgan ko‘rgazmalarda faol ishtirok etmoqda. Xususan, joriy yilning 17-21 fevral kunlari Abu-Dabi shahrida (BAA) bo‘lib o‘tayotgan "IDEX-2025" ko‘rgazmasida mamlakatimizda ishlab chiqarilgan 100 dan ortiq harbiy texnika va mahsulotlar namunalari namoyish etilmoqda. Xorijiy hamkorlarda katta qiziqish uyg‘otgan "Arslon 8×8" va "Arslon 6×6" zirhli transportyorlar, "To‘fon" o‘ziyurar gaubitsasi shular jumlasdan.
Tashrif yakunida Prezidentimiz mudofaa sanoatini yanada rivojlantirishning strategik yo‘nalishlarini ko‘rsatib, mutasaddilar oldiga mahsulotlarning yuqori sifatini ta’minlash, ishlab chiqarish salohiyatini kengaytirish va mahalliy korxonalarning xalqaro bozordagi o‘rnini mustahkamlash yuzasidan aniq vazifalar qo‘ydi.

President Shavkat Mirziyoyev visited the Defense Industry Agency's Center for Innovative Technologies on February 21, where he familiarized himself with the production capacities, advanced developments, military and dual-purpose products available there. This was reported by the Presidential press service.
Strengthening the army's capabilities involves not only the professional training of military personnel but also the development of the defense industry, which holds significant importance. The establishment of a modern defense industry in Uzbekistan, initiated by our President, has been of historical significance. Systematic efforts are being undertaken by the agency under the Ministry of Defense to modernize weapons, adopt new technologies, and implement promising developments in the troops.
Approximately 80 military and dual-purpose products are being manufactured at this Center for Innovative Technologies. In addition, startup projects in robotics and unmanned aerial vehicles are being supported.
During the visit, new models of military equipment and promising projects and plans for further development of the defense sector were presented.
Our country's leader stated that these are the first steps, giving instructions to enhance the competitiveness of the defense system. The importance of continuously improving production, adopting new products, and making extensive use of innovative technologies and artificial intelligence was emphasized.
Moreover, instructions were given to more broadly involve the private sector in the industry on a contractual basis and to increase the variety of military and dual-purpose product types. Issues of creating new jobs, systematically preparing specialists, and establishing scientific laboratories for new techniques were highlighted.
It is worth noting that Uzbekistan's defense industry enterprises actively participate in international specialized exhibitions. In particular, more than 100 samples of military equipment and products manufactured in our country are being showcased at the "IDEX-2025" exhibition taking place in Abu Dhabi (UAE) from February 17-21. Among them, the "Arslon 8×8" and "Arslon 6×6" armored personnel carriers and the "Tornado" self-propelled howitzer have aroused great interest among foreign partners.
At the end of the visit, our President outlined the strategic directions for further development of the defense industry, setting clear tasks for officials to ensure high quality of products, expand production capabilities, and strengthen the position of local enterprises in the international market.