Toshkentda yo‘l qatnov qismida poyga uyushtirib, fuqarolarning hayotini xavfga qo‘ygan va jamiyatda yurish-turish qoidalarini qo‘pol ravishda buzgan ikki yigit jazolandı. Bu haqda YXHB axborot xizmati rahbari Zoir Yo‘ldoshev xabar berdi.
27 mart kuni soat 03:40 larda poytaxtning Olmazor tumani ko‘chalaridan birida Lasetty va Onix avtomashinalarida poyga uyushtirilayotgani, harakat qoidalari bilan birga jamoat tartibi buzilayotgani yuzasidan xabar kelib tushgan.
Ichki ishlar organlari xodimlari tomonidan mazkur ko‘chalardagi kamera yozuvlari, voqea guvohlarining ko‘rsatmalari asosida o‘tkazilgan surishtiruvlar davomida huquqbuzarlar 27 yoshli Ramz Islomov hamda 21 yoshli Azimjon Abdusattorov ekani aniqlandi.
Shu kunning o‘zida avtomashinalar jarima maydoniga qo‘yilib, huquqbuzarlarga nisbatan qonuniy chora ko‘rish uchun tayyorlangan hujjatlar sud organlariga taqdim etildi. Jinoyat ishlari bo‘yicha Olmazor tuman sudining qarori bilan qonunbuzarlarning har biriga nisbatan 10 sutkadan ma’muriy qamoq jazosi tayinlandi.
“Mashinani qattiq, baland ovozda haydaganim uchun uzr so‘rayman. Kimning tinchligini buzgan bo‘lsam ham, uzr so‘rayman. Bu holat boshqa takrorlanmaydi”, degan Lasetty haydovchisi. Onix haydovchi ham mashinani qaltis qo‘zgatib, tezlikni oshirgani uchun pushaymon ekanini bildirgan.

Two young men who organized a race on a road section in Tashkent, endangering citizens' lives and grossly violating traffic rules in society, have been punished. This was reported by the head of the information service of the YXXB, Zoir Yuldoshev.
On March 27, around 03:40, a report was received about a race being organized with LACETTI and ONIX cars on one of the streets of the Almazar district of the capital, violating traffic rules and public order.
During investigations conducted by internal affairs officers based on camera recordings from the mentioned streets and instructions from witnesses to the incident, the offenders were identified as 27-year-old Ramz Islomov and 21-year-old Azimjon Abdusattorov.
On the same day, the cars were placed in an impound lot, and documents prepared for taking legal measures against the offenders were submitted to the judicial authorities. By a decision of the Almazar district court on criminal cases, each offender was sentenced to 10 days of administrative detention.
"I apologize for driving the car loudly and at high speed. I also apologize to anyone whose peace I disturbed. This situation will not be repeated," said the LACETTI driver. The ONIX driver also expressed regret for jerking the car into motion and increasing speed.
A YXXB representative asked citizens who suffered from the aforementioned individuals' violations to appeal to the IIO.