Germaniyada o‘zbekistonliklarga noqonuniy Shengen vizalarini sotgan to‘da qo‘lga tushdi
Gumonlanuvchilar Shengen vizasi uchun 2 ming yevro, aviachipta uchun esa yana 2 ming yevrodan haq olgan.
'Germaniyada o‘zbekistonliklarga noqonuniy Shengen vizalarini sotgan to‘da qo‘lga tushdi'ning rasmi
Germaniyada Shengen vizalarini noqonuniy tarzda rasmiylashtirib bergan guruh fosh etildi. Bu haqda Germaniya Matbuot agentligi (DPA) xabar qildi.
Tergov organlari maʼlumotlariga koʻra, ushbu sxema orqali kamida 76 nafar Oʻzbekiston fuqarosi Yevropa davlatlariga kiritilgan.
Qayd etilishicha, gumonlanuvchilar Shengen vizasi uchun 2 ming yevro, aviachipta uchun esa yana 2 ming yevrodan haq olgan. Shuningdek, qalbaki haydovchilik guvohnomalari 400 yevrodan sotilgani aniqlangan.
Sxemaning fosh etilishi Pragadan Amsterdamga harakatlanayotgan avtobusda Oʻzbekiston fuqarosi ushlanishi bilan boshlangan. Uning yonidan qalbaki Yevropa hujjatlari topilgan.
Germaniyada oʻtkazilgan keng koʻlamli maxsus operatsiyaga 220 nafar politsiya xodimi jalb etilgan. 7 ta manzilda tintuvlar oʻtkazilib, 12 nafar gumonlanuvchi aniqlangani xabar qilinmoqda.

In Germany, a gang that sold illegal Schengen visas to Uzbeks was caught.
The suspects charged 2 thousand euros for a Schengen visa and another 2 thousand euros for an airline ticket.
Image of 'In Germany, a gang that sold illegal Schengen visas to Uzbeks was caught.'
A group that illegally issued Schengen visas in Germany has been exposed. The German Press Agency (DPA) reported this.
According to investigative authorities, at least 76 citizens of Uzbekistan were brought into European countries through this scheme.
It is noted that the suspects charged 2,000 euros for a Schengen visa and another 2,000 euros for a plane ticket. Additionally, fake driver's licenses were found to have been sold for 400 euros each.
The exposure of the scheme began when a Uzbek citizen was detained on a bus traveling from Prague to Amsterdam. Fake European documents were found on him.
A large-scale special operation in Germany involved 220 police officers. Searches were conducted at 7 locations, and 12 suspects have been identified, it is reported.