“2025 yilgi Navro‘z umumxalq bayramiga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish to‘g‘risida”gi Prezident qarori (PQ-68-son, 21.02.2025 y.) qabul qilindi. Bu haqda Adliya vazirligi xabar qildi.
Qarorga ko‘ra, 2025 yilgi Navro‘z umumxalq bayrami mamlakatimizda “Qadriyatlaring boqiy bo‘lsin, Navro‘z!” degan bosh g‘oya asosida umumxalq sayillari shaklida yuqori saviyada keng nishonlanadi.
2025 yilgi Navro‘z umumxalq bayramining g‘oyaviy-badiiy konsepsiyasi ma’qullandi hamda bayramga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish bo‘yicha tashkiliy qo‘mita tasdiqlandi.
Bu yilgi Navro‘z bayrami muqaddas Ramazon oyida nishonlanishini inobatga olib, keksa avlod vakillarini, xususan, Ikkinchi jahon urushi qatnashchilari va mehnat fronti faxriylarini har tomonlama e’zozlash, “Mehribonlik”, “Saxovat” va “Muruvvat” uylarida yashayotgan shaxslar, ijtimoiy himoya daftarlariga kiritilgan va ko‘makka muhtoj insonlarning holidan xabar olish maqsadida, ular uchun bayram dasturxoni yoziladi hamda turli xayriya tadbirlari o‘tkaziladi.
“Yashil makon” umummilliy loyihasida belgilangan tadbirlarni amalga oshirish, bayram arafasida barcha hududlarda, ko‘cha, mahalla, tuman va shaharlarda obodonlashtirish va ko‘kalamzorlashtirish aksiyalarini, umumxalq hasharlarini o‘tkazishga alohida e’tibor qaratiladi.

“On preparing for and celebrating the 2025 Navruz national holiday” Presidential decree (PQ-68, 21.02.2025) was adopted. The Ministry of Justice reported this.
According to the decree, the 2025 Navruz national holiday in our country will be widely celebrated at a high level in the form of national festivals based on the main idea “May your values last forever, Navruz!”.
The ideological-artistic concept of the 2025 Navruz national holiday was approved, and an organizational committee for preparing and holding the holiday was confirmed.
Considering this year's Navruz holiday is celebrated during the holy month of Ramadan, special attention is given to honoring the older generation, particularly the participants of the Second World War and labor front veterans, through setting up holiday tables and organizing various charity events for people living in “Mercy”, “Generosity”, and “Kindness” houses, as well as for those included in social protection registers and in need of help.
Special attention will be paid to implementing the activities specified in the “Green Space” national project, carrying out landscaping and greening actions in all regions, streets, neighborhoods, districts, and cities on the eve of the holiday, as well as conducting national community work days.