O‘zgidromet xabariga ko‘ra, bugun kunduzi ba’zi joylarda yomg‘ir yog‘adi. Farg‘ona vodiysi viloyatlarida kunning birinchi yarmida ba’zi joylarda biroz yomg‘ir yog‘adi. Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Xorazm, Buxoro viloyatlarida yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol 7-12 m/s tezlikda esadi. Harorat 8-13° iliq bo‘ladi.
Poytaxtimizda vaqti-vaqti bilan biroz yomg‘ir yog‘adi. Shamol 5-10 m/s tezlikda esadi. Harorat 10-12° iliq bo‘ladi.
Tog‘li hududlarida ba’zi joylarda yog‘ingarchilik (yomg‘ir yog‘adi, qorga aylanishi mumkin) bo‘ladi. Toshkent viloyatining tog‘li hududlarida qor ko‘chishi xavfi bor.Respublikaning tog‘ oldi va tog‘li hududlarida sel-suv toshqin hodisalari yuzaga kelishi mumkin. Shamol 7-12 m/s tezlikda esadi. Harorat 0-5° iliq bo‘ladi.

According to Uzhydromet, rain will fall in some places during the day today. In the regions of the Fergana Valley, some places will experience light rain in the first half of the day. No precipitation is expected in the Republic of Karakalpakstan, Khorezm, Bukhara regions. The wind will blow at a speed of 7-12 m/s. The temperature will be warm at 8-13°.
In our capital, light rain will fall from time to time. The wind will blow at a speed of 5-10 m/s. The temperature will be warm at 10-12°.
In mountainous areas, precipitation (rain, which may turn into snow) will occur in some places. There is a risk of avalanches in the mountainous areas of the Tashkent region. Flooding and mudslide events may occur in the foothills and mountainous regions of the Republic. The wind will blow at a speed of 7-12 m/s. The temperature will be warm at 0-5°.