Prezident Farmonga ko‘ra, 2025 yildan “El-yurt umidi” jamg‘armasining yangi stipendiya yo‘nalishi sifatida “Yorqin iste’dod” loyihasi joriy etiladi. Adliya vazirligi xabar berdi.
Bunda quyidagilar nazarda tutiladi:
▪️har yili iqtidorli, bilimga chanqoq, og‘ir oilaviy sharoiti sababli o‘qish imkoniyatiga ega bo‘lmagan kambag‘al oilalar farzandlarini xorijda o‘qitish maqsadida har bir mahalladan faol yoshlarni saralash;
▪️saralab olingan yoshlarning iqtidorini aniqlash orqali ularni salohiyatiga mos xorijiy oliygohlarga yuborish uchun tayyorgarlik kurslarida o‘qitish;
“El-yurt umidi” jamg‘armasiga joriy yilda “Yorqin iste’dod” loyihasi uchun 300 milliard so‘m ajratiladi.
“El-yurt umidi” jamg‘armasi orqali xorijiy mamlakatlarda ta’lim olib qaytgan stipendiatlar milliy kadrlar zaxirasiga to‘g‘ridan to‘g‘ri kiritiladi hamda ular davlat organlari, tashkilotlari va muassasalariga tanlovsiz ishga olinadi.
2025 yil 1 iyundan:
- nufuzli xalqaro reyting tashkilotlarining yuqori 100 talik ro‘yxatiga kiritilgan xorijiy oliy ta’lim tashkilotlarida ilmiy daraja (PhD va unga tenglashtirilgan boshqa ilmiy daraja) olgan 35 yoshgacha bo‘lgan mutaxassislarga uy-joy sotib olish uchun uy-joy joylashgan hududdan kelib chiqib, o‘n yil muddatga BHMning 2 150 baravarigacha miqdorda foizsiz ssuda ajratiladi;
- nufuzli xalqaro fan olimpiadalari g‘olib va sovrindorlariga to‘lanadigan bir martalik pul mukofotining amaldagi miqdorlari 5 baravarga oshiriladi.

According to the President's Decree, from 2025, a new scholarship direction called "Bright Talent" project will be introduced as part of the “El-yurt umidi” Foundation. The Ministry of Justice reported.
The following are envisaged:
▪️every year, selection of active youths from each neighborhood for the purpose of educating children from poor families, who are talented, eager to learn, but unable to study due to difficult family circumstances, abroad;
▪️teaching in preparation courses to send the selected youths to foreign universities suitable for their potential by identifying their talents;
“El-yurt umidi” Foundation will allocate 300 billion UZS for the "Bright Talent" project this year.
Scholars, who have been educated in foreign countries through the “El-yurt umidi” Foundation, will be directly included in the national reserve of specialists and will be employed in state bodies, organizations, and institutions without a competition.
From June 1, 2025:
- specialists under the age of 35 who have obtained a scientific degree (PhD or equivalent) at foreign higher education institutions included in the top 100 list of prestigious international rating organizations will be provided with an interest-free loan up to 2150 times the minimum wage for a period of ten years for the purchase of housing, depending on the location where the housing is situated;
- the current amounts of one-time cash rewards for winners and prize-winners of prestigious international science Olympiads will be increased by five times.