Janubiy Koreya Konstitutsiyaviy sudi prezident Yunga nisbatan impichmentni tasdiqladi. Mamlakatda 60 kun ichida yangi saylov bo‘lib o‘tadi.
'Yun Sok Yol lavozimidan butunlay chetlatildi'ning rasmi
Janubiy Koreya prezidenti Yun Sok Yol mamlakatda harbiy holat e’lon qilishga muvaffaqiyatsiz uringanidan 4 oy o‘tib, lavozimidan butunlay chetlashtirildi. Konstitutsiyaviy sud uning impichmenti haqidagi qarorni o‘z kuchida qoldirdi. Bu haqda “BBC” ma’lum qildi.
Qayd etilishicha, Yunga qarshi impichmentni qo‘llab-quvvatlash uchun 8 nafar sudya ishtirok etgan. Ular hukm chiqarish vaqti prezident o‘z qarori bilan konstitutsiya, qonun ustuvorligi va demokratiya tamoyillarini buzganini ta’kidlagan.
Endi mamlakatda 60 kun ichida yangi prezidentlik saylovi bo‘lib o‘tishi kerak.
Ma’lumot uchun, 2024-yilning dekabrida Yun mamlakatda harbiy holat e’lon qilishga muvaffaqiyatsiz uringan edi. Shundan so‘ng parlament uni isyonga urinishda ayblab, davlat rahbariga impichment e’lon qilgan.
U vazifasidan chetlatilgan, ammo uni lavozimidan butunlay chetlatish uchun Konstitutsiyaviy sudning qarori kerak edi. Bu vaqt davomida Yun Sok Yol rasman Janubiy Koreya prezidenti bo‘lib qolgan.
U isyonga urinish ayblovlarini rad etgan va “siyosiy jihatdan tekshirilgan qarori” davlatni muxolifatdan himoya qilish uchun qabul qilinganini aytgan. Uning advokatlari Konstitutsiyaviy suddagi jarayon “noqonuniy va adolatsiz” bo‘lganini bildirgan. Mart oyida sud prezident Yun Sok Yolni hibsdan ozod qilib, unga qarshi hibsga olish orderini bekor qilgan edi.
'Inson a'zolari savdosida gumonlanuvchi ukrainalik ayol Qozog'istonga ekstraditsiya qilindi'ning rasmi
Dunyo 24.12.2025 16:51
Inson a'zolari savdosida gumonlanuvchi ukrainalik ayol Qozog'istonga ekstraditsiya qilindi
Xalqaro jinoyiy guruh faoliyati oqibatida bir qator davlatlar, jumladan Oʻzbekiston fuqarolari ham jabrlanganligi maʼlum qilindi.
'Shavkat Mirziyoyev Ozarbayjon rahbari bilan telefonda gaplashdi'ning rasmi
Dunyo 24.12.2025 14:07
Shavkat Mirziyoyev Ozarbayjon rahbari bilan telefonda gaplashdi
Oʻzbekiston va Ozarbayjon etakchilari oliy darajada erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish, savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish hamda xalqaro masalalar yuzasidan fikr almashdi.
'Putin Aliyevni tug‘ilgan kuni bilan tabrikladi'ning rasmi
Dunyo 24.12.2025 13:11
Putin Aliyevni tug‘ilgan kuni bilan tabrikladi
Россия Президенти Владимир Путин бугун, 24 декабрь куни Озарбайжон Президенти Илҳом Алиевни туғилган куни билан муборакбод этди.

The Constitutional Court of South Korea has impeached President Yun Hee. Presidential elections are taking place in the country within 60 days.
Image of 'Yun Sok Yol permanently removed from his post.'
South Korean President Moon Jae-in expressed his condolences to the families and friends of those killed in the incident in the South Korean city of Panmunjom. The Constitutional Court overturned his impeachment. This is reported by the BBC.
According to him, Yunus-Bek Yevkurov proposed 8 judges to consider the impeachment case. They accused the President of violating the Constitution, Constitution and democracy of Tamil Nadu. Presidential elections are to be held in the country within 60 days.
According to the publication, in December 2024, Yun Hong was supposed to become president of the country. After that, the parliament accused him of treason and sentenced him to impeachment. He was removed from office, but in order for him to be completely removed from office, a decision of the Constitutional Court is necessary.
During this time, Yun Seokle officially became the president of South Korea. He said he was happy for his followers and that the “Zionist jihad" could be used to force Muslims to abandon Islam. His lawyers said the Constitutional Court trial was “unfair and unfair.” In March, a court sentenced President Yoon Seok to life in prison, and then revoked his arrest warrant.
Image of '17 people accused of espionage for Israel will be executed in Yemen.'
17 people accused of espionage for Israel will be executed in Yemen.
The Husil Court issued a verdict against the group accused of collaborating with the intelligence services of the United States, Israel, and Saudi Arabia.
Image of 'Despite the ceasefire, Israel killed 339 Gazans.'
Despite the ceasefire, Israel killed 339 Gazans.
Gaza officials accuse Tel Aviv of regularly violating the agreement.
Image of 'The judge of the Hakamlik court was caught with a $15,000 bribe.'
The judge of the Hakamlik court was caught with a $15,000 bribe.
A judge of the Andijan district court was caught red-handed while taking money for promising to send two citizens to work in South Korea.