AQSH Prezidenti Donald Tramp ma’muriyati siyosatiga va AQSH Hukumat Samaradorlik Departamentini (DOGE) nazorat qiluvchi Ilon Maskning harakatlariga qarshi norozilik namoyishlari Qo‘shma Shtatlar bo‘ylab bo‘lib o‘tmoqda. Bu haqda CNN xabar berdi.
Qayd etilishicha, tashkilotchilar barcha 50 shtat va Kolumbiya okrugida 1400 dan ortiq miting o‘tkazishni rejalashtirmoqda.
“Qo‘lingni tort” (“Hands off!”) shiori ostidagi norozilik namoyishlari faollar “dushmanlarcha egallab olish” deb ataydigan narsaga javobdir. Namoyishlar shtat qonunchilik binolari, federal muassasalar, kongress idoralari va shahar ma’muriyatlari oldida bo‘lib o‘tmoqda.
Namoyishchilar soni ochiqlanmagan, biroq CNN telekanali namoyishga 600 mingga yaqin odam ro‘yxatdan o‘tganini bildirmoqda.
Namoyishchilarning asosiy talablari orasida “milliarder hokimiyatni tortib olish” va Tramp ma’muriyatidagi korrupsiyaga chek qo‘yish, Medicaid va Social Security (sog‘liqni saqlash va tibbiy sug‘urta dasturlari) uchun mablag‘ni saqlab qolish, immigrantlar va transgenderlarga qarshi hujumlarni to‘xtatish kiradi.

Protests against the policies of President Donald Trump's administration and actions of Elon Musk controlling the United States Government Efficiency Department (DOGE) are taking place across the United States. This was reported by CNN.
It is noted that the organizers plan to hold more than 1400 rallies in all 50 states and the District of Columbia.
The protests under the slogan "Hands off!" are a response to what activists call a "hostile takeover". The demonstrations are occurring in front of state legislatures, federal institutions, congressional offices, and city administrations.
The number of protestors has not been disclosed, but the CNN channel reports that nearly 600,000 people have registered for the demonstration.
Among the main demands of the protestors are to stop "billionaire takeover of power" and corruption in the Trump administration, to preserve funding for Medicaid and Social Security (healthcare and medical insurance programs), and to halt attacks on immigrants and transgender people.