Bugun, 21 aprel kuni katolik dunyosining yuragi yana g‘amga botdi: 88 yoshli Rim Papasi Fransisk bugun tongda Vatikanda vafot etdi. Bu haqda birinchi bo‘lib Reuters agentligi Vatikanga tayanilgan holda xabar berdi.
Papa Fransisk joriy yilning yanvar oyida og‘ir kasallik — ikki tomonlama pnevmoniya bilan og‘rigan va Rimdagi “Djemelli” klinikasida 38 kun davolangan edi. Kasalxonadagi shifokorlar uning holatini bir necha bor “og'ir” deya baholagan edi.
Shu bilan birga, umid uchquni 23 fevral kuni paydo bo‘ldi: o‘sha kuni Papa birinchi marta omma oldida ko‘rinish berdi. U bemorxona palatasining balkonidan nasroniylarga murojaat qilib, duo so‘ragan va quvvat bilan so‘zlagan edi. Uning ovozi hanuz zaif, ammo qalbida umid bor edi.
Papa Fransisk — argentinalik Xorxe Mario Bergolio — 2013 yildan buyon Papa lavozimida ishlagan va tarixdagi ilk lotinamerikalik, shuningdek, ilk iyezuit Papa sifatida katolik olamida muhim iz qoldirgan shaxsdir. U islohotchi, kamtar va xalqqa yaqin Papa sifatida tanilgan, ko‘plab dolzarb mavzularda, jumladan muhojirlar, iqlim o‘zgarishi, va ijtimoiy tenglik masalalarida.qat’iy bayonotlar bergan,
Papaning vafoti Vatikanda 9 kunlik motamni boshlaydi. Bu muddat davomida “interregnum” — ya’ni Papasiz qolgan payt davom etadi va keyingi Papani saylash uchun kardinallar yig‘ilishi — Konklav chaqiriladi.
Katoliklarning ishonishicha, qadimgi bitiklarga ko‘ra, ushbu Papaning o‘limidan keyin qiyomat boshlanadi va Iso Masih ikkinchi marta Yerga tushadi"
Papaning o‘limi - katolik dunyosining 1,3 milliard nasroniylari uchun ulkan yo‘qotishdir. Fransiskning zamonaviylik bilan an’anani uyg‘unlashtirishga qaratilgan sa’y-harakatlari uzoq vaqt yodda qoladi.
Bu yo‘qotish — faqatgina katoliklar uchun emas, butun insoniyat uchun ruhiy saboqdir. Hayot nozik, kamtarlik esa eng oliy martaba.

Pope Francis Dies — Vatican Confirms
Today, April 21st, the heart of the Catholic world once again plunged into sorrow: 88-year-old Pope Francis passed away this morning in the Vatican. This was first reported by Reuters agency, citing the Vatican. here.
Pope Francis suffered from a severe illness — bilateral pneumonia in January of this year and was treated for 38 days at the "Gemelli" clinic in Rome. The hospital's doctors assessed his condition as "serious" several times.
However, a glimmer of hope appeared on February 23rd: on that day, the Pope made his first public appearance. From the balcony of his hospital room, he addressed the Christians, asking for prayers and spoke with strength. His voice was still weak, but his heart was filled with hope.
Pope Francis — Argentine Jorge Mario Bergoglio — has been working as Pope since 2013 and is the first Latin American and the first Jesuit Pope in history, leaving a significant mark in the Catholic world. He is known as a reformer, humble, and people-oriented Pope, making firm declarations on numerous topical issues, including migrants, climate change, and social equality.
The Pope's death will commence 9 days of mourning in the Vatican. This period, known as "interregnum" — the time without a Pope, will continue until the gathering of the cardinals — Conclave is called to elect the next Pope.
According to ancient scriptures believed by Catholics, the death of this Pope will start the apocalypse, and Jesus Christ will descend to Earth for the second time"
The death of the Pope is a tremendous loss for the Catholic world's 1.3 billion Christians. Francis's efforts to harmonize modernity with tradition will be long remembered.
This loss — is not only for Catholics but a spiritual lesson for all humanity. Life is fragile, and humility is the highest virtue.