Korrupsiyaga qarshi ichki nazorat tizimi samaradorligini oshirish bo‘yicha huquqiy eksperiment o‘tkaziladi.
'Ikkita vazirlik va uchta tashkilotning ichki nazoratiga Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi xodimlari rahbarlik qiladi'ning rasmi
Prezident Qaroriga ko‘ra, 2027 yil 1 yanvargacha huquqiy eksperiment tariqasida quyidagilarni nazarda tutuvchi tizim joriy etiladi
•  Sog‘liqni saqlash vazirligi, Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vazirligi, Suv xo‘jaligi vazirligi, “O‘zbekneftgaz” AJ hamda “O‘zsuvta’minot” AJning korrupsiyaga qarshi ichki nazorat bo‘linmalari rahbari lavozimiga Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi (Agentlik) xodimlari tayinlanadi;
•  eksperiment o‘tkaziladigan tashkilotlarning korrupsiyaga qarshi ichki nazorat bo‘linmalari rahbarlari bevosita Agentlikka bo‘ysunadi;
•  eksperiment o‘tkaziladigan tashkilotlarning korrupsiyaga qarshi ichki nazorat bo‘linmalari faoliyatini tashkil etish, muvofiqlashtirish va monitoring qilish Agentlik hamda eksperiment o‘tkaziladigan tashkilotlar tomonidan birgalikda amalga oshiriladi.
Agentlik davlat organlari va tashkilotlarining korrupsiyaga qarshi ichki nazorat bo‘linmalari faoliyatini muvofiqlashtirish va uslubiy ta’minlash, ularning xodimlarini stajirovka va attestatsiyadan o‘tkazish hamda malakasini oshirish bo‘yicha maxsus vakolatli organ etib belgilandi.
2025 yil 1 iyulgacha “E-anticor.uz” da ichki nazorat bo‘linmalari rahbarlari va xodimlarining elektron reyestrini yuritish, hisobotni elektron taqdim etish, anonim so‘rovnomalar o‘tkazib e’lon qilish imkonini beruvchi elektron modul ishga tushiriladi.

The employees of the Anti-Corruption Agency will lead the internal control of two ministries and three organizations.
A legal experiment will be conducted to increase the effectiveness of the internal control system against corruption.
Image of 'The employees of the Anti-Corruption Agency will lead the internal control of two ministries and three organizations.'
According to the President's Decree, by January 1, 2027, a system that envisages the following will be implemented
•  The heads of the internal control departments against corruption at the Ministry of Health, Ministry of Construction and Communal Housing, Ministry of Water Resources, “Uzbekneftegaz” JSC, and “Uzsuvta'minot” JSC will be appointed from the staff of the Anti-Corruption Agency (Agency);
•  the heads of the internal control departments against corruption at the organizations where the experiment is conducted will be directly subordinate to the Agency;
•  the organization, coordination, and monitoring of the activities of the internal control departments against corruption at the organizations where the experiment is conducted will be jointly carried out by the Agency and the organizations undergoing the experiment.
The Agency has been designated as the specialized authority responsible for coordinating and methodically supporting the activities of the internal control departments against corruption in state bodies and organizations, conducting internships and certification of their employees, and enhancing their qualifications.
By July 1, 2025, an electronic module that enables the maintenance of an electronic register of the leaders and staff of internal control departments, electronic submission of reports, and conducting and publishing anonymous surveys will be launched on “E-anticor.uz”.