"Biz ular(Rossiya)ning koloniyasi emasmiz!" - Sherzodxon Qudratxo‘ja
O‘zbekistonga tashrif buyurgan tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov Samarqanddagi "Motamsaro ona" yodgorligiga gul qo‘yish paytida rus tilidagi yozuv yo‘qligiga e’tibor qaratgan edi. Sherzodxon Qudratxo‘ja Lavrovning e’tiroziga quyidagicha javob qaytardi.
"Har bir mamlakat o‘zining hududidagi tarixiy obida yoki haykali atrofida qaysi tilda yozishini faqat o‘zi hal qiladi. Chetdan kelib, boshqa davlatning Tashqi ishlar vaziri bizni tanqid qilishi noto‘g‘ri. Zero, biz ularning koloniyasi emasmiz! Bizning vazirlar ham Rossiyaga borganda ba’zi masalalar bo‘yicha Lavrov kabi dadil savol berishni o‘rganishlari kerak, shekilli", deydi u.
Qudratxo‘ja Rossiyadagi o‘zbek migrantlarning diskriminatsiya qilinishining sabablarini so‘raydi.
"Nimaga ularga nisbatan mahalliy hokimiyat, migratsion xizmatlar yoki politsiya tomonidan oddiy inson huquqlarini paymol qiluvchi holatlar qo‘llanilsa, Rossiya jamoatchiligi va davlat rasmiylari jim turadi?
Sergey Lavrov kelib, bizga "ona timsoli — muqaddas" ekanligini tushuntirmoqchi ekan, oddiy bir yozuvni bor-yo‘qligiga diqqat qaratarkan, biz ham unga "inson huquqlari ham muqaddas" ekanligini diqqat e’tiboriga solishimiz va eslatishimiz kerak.
Lavrov O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqining hamkorligi to‘g‘risida ham gapiribdi. Kim bilan qanday aloqalar o‘rnatishni yoki qay darajada hamkorlik qilishni davlatning o‘zi hal qiladi! O‘zbekistonning ichki ishlariga aralashishga hech kimning haqqi yo‘q. Jumladan, Yevropa Ittifoqi bilan ham o‘zaro aloqalar darajasini O‘zbekistonning o‘zi belgilaydi. Bu davlatimizning tashqi siyosati ko‘p vektorlik ekanligini ko‘rsatadi, – deb yozadi professor Sherzodxon Qudratxo‘ja.

"We are not their (Russia's) colony!" - Sherzodkhon Qudratkhodja
The foreign minister who visited Uzbekistan, Sergey Lavrov, pointed out the absence of Russian language inscriptions during his visit to the "Grieving Mother" monument in Samarkand. Sherzodkhon Qudratkhoja responded to Lavrov's objection here.
"Each country decides in which language to write around historical monuments or statues within its territory. It is wrong for a foreign minister from another state to come and criticize us. After all, we are not their colony! Our ministers should also learn to ask bold questions like Lavrov when they visit Russia, it seems," he says.
Qudratkhoja asks about the reasons for the discrimination against Uzbek migrants in Russia.
"Why does the local authority, migration services, or police apply situations that violate basic human rights against them, while the Russian public and government officials remain silent?
Sergey Lavrov comes and wants to explain to us that 'the symbol of the mother is sacred', focusing on the mere presence or absence of a sign, we should also bring to his attention and remind him that 'human rights are also sacred'.
Lavrov also talked about the cooperation between Uzbekistan and the European Union. Who to establish relations with or to what extent to cooperate is decided by the state itself! Nobody has the right to interfere in the internal affairs of Uzbekistan. This also applies to the level of relations with the European Union, which is determined by Uzbekistan itself. This shows that our state's foreign policy is multi-vector, - writes Professor Sherzodkhon Qudratkhoja.