Mirziyoyev AQSHga nima uchun ketti?
Tashrif doirasida davlat rahbari Ijtimoiy rivojlanish bo‘yicha ikkinchi Jahon sammitida ishtirok etib, unda barqaror va inklyuziv ijtimoiy taraqqiyotni amalga oshirish hamda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishni yaxshilash bo‘yicha global sheriklikni yanada mustahkamlashga qaratilgan qator muhim tashabbuslarni ilgari surdi.
Davlat rahbari Doha shahrida Qatar Amiri Shayx Tamim bin Hamad Ol Sony bilan ham samarali muzokara o‘tkazdi. Shayx Hamad nomidagi xalqaro aeroportda O‘zbekiston Prezidentini Bosh vazir o‘rinbosari, mudofaa vaziri Shayx Saud bin Abdurahmon Ol Sony va boshqa rasmiy shaxslar kuzatib qo‘ydi.
Shundan so‘ng, Shavkat Mirziyoyev AQSh Prezidenti Donald Trumpning taklifiga binoan Markaziy Osiyo mamlakatlari va AQSh yetakchilarining "C5+1" formatidagi sammitida ishtirok etish uchun Vashington shahriga jo‘nab ketdi.
Tashrif dasturiga muvofiq, davlat rahbari AQSh Prezidenti Donald Trump, Kongress Senati va Vakillar palatasi a’zolari, AQSh vazirlik va idoralari rahbarlari bilan uchrashuvlar o‘tkazadi.
O‘zbekiston bilan AQSh o‘rtasidagi strategik sheriklik munosabatlarini, eng avvalo, savdo-iqtisodiy, investitsion va gumanitar sohalarda yanada kengaytirish va mustahkamlash, shuningdek, Markaziy Osiyoning AQSh bilan mintaqalararo hamkorligini chuqurlashtirish masalalari ko‘rib chiqiladi.
Ishbilmnonlik dasturi doirasda AQShning yetakchi kompaniyalari va moliyaviy institutlari rahbarlari ishtirokida uchrashuv va tadbirlar o‘tkazilishi rejalashtirilgan. Tadbirlar yakunida qator ikki va ko‘p tomonlama hujjatlar qabul qilinishi ko‘zda tutilgan.

Why did Mirziyoyev go to the USA?
During the visit, the Head of State participated in the second World Summit on Social Development and put forward a number of important initiatives aimed at further strengthening global partnership for achieving stable and inclusive social development and improving socio-economic development.
The Head of State also held effective negotiations with the Amir of Qatar, Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani, in Doha. At the Hamad International Airport, the President of Uzbekistan was seen off by the Deputy Prime Minister, Minister of Defense Sheikh Saud bin Abdulrahman Al Thani and other officials.
Afterwards, Shavkat Mirziyoyev left for Washington D.C. to participate in the summit of Central Asian countries and US leaders in the "C5+1" format at the invitation of US President Donald Trump.
According to the visit program, the Head of State will hold meetings with US President Donald Trump, members of the US Congress Senate and House of Representatives, and leaders of US ministries and agencies.
The issues of further expanding and strengthening strategic partnership relations between Uzbekistan and the US, primarily in trade, economic, investment, and humanitarian spheres, as well as deepening the interregional cooperation of Central Asia with the US will be considered.
Within the framework of the business program, meetings and events are planned with the participation of leaders of leading US companies and financial institutions. At the end of the events, it is planned to adopt a number of bilateral and multilateral documents.