2025 yil 15 maydan “Work and travel” xalqaro dasturlari doirasida ishlash va sayohat qilish uchun xorijiy davlatlarga borish va kelish hamda boshqa xarajatlarni qoplash maqsadida talaba yoshlarga ssuda ajratish tartibi joriy etiladi. shuni nazarda tutuvchi hukumat qarori 2 may kuni qabul qilindi.
Talaba yoshlarga Yevropa Ittifoqi davlatlari, Janubiy Koreya, Yaponiya, Buyuk Britaniya, AQSH, Kanada, Avstraliya, Yangi Zelandiyaga “Work and travel” xalqaro dasturlari doirasida ishlash va sayohat qilish uchun borish va kelish hamda boshqa xarajatlarni qoplash maqsadida ssuda ajratiladi.
Har yili 2 000 nafargacha talaba yoshlarga bazaviy hisoblash miqdorining 40 baravari (15 mln so‘m) miqdorida ssuda ajratiladi.
Ssuda ajratish haqidagi arizalar davlat xizmatlari markazi yoki YAIDXP (my.gov.uz) orqali qabul qilinadi. Ariza beruvchi quyidagi xujjatlarni ilova qiladi:
- xorijiy davlatdagi ish beruvchi bilan ariza beruvchi o‘rtasida tuzilgan mehnat shartnomasi;
- ariza beruvchi tomonidan ssuda qaytarilmaganda, ushbu mablag‘larni qaytarish majburiyatini o‘z zimmasiga oluvchi kafil jismoniy shaxsning so‘nggi 12 oylik ish haqi to‘g‘risida ma’lumot va qarz shartnomasi bo‘yicha kafil bo‘lishga rozilik arizasi - agar mavjud bo‘lsa;
- viza.
Talaba ajratilgan ssudani xorijiy davlatdan kelganidan so‘ng 1 oy muddatda qaytarish majburiyatini oladi.
1 kalendar yil davomida 2 000 nafar ariza beruvchiga ssuda ajratish ma’qullangandan so‘ng ariza qabul qilish to‘xtatiladi.
Ssuda ajratilgunga qadar, biroq ketma-ketligi bo‘yicha ssuda ajratilgan ariza beruvchilardan keyin ariza topshirgan shaxslar keyingi yil uchun ro‘yxatga qo‘yilmaydi hamda kelgusi yilda qaytadan murojaat qiladi.

From May 15, 2025, a procedure for granting loans to students for traveling abroad and back under the “Work and Travel” international programs, as well as covering other expenses, will be introduced, as per the government decree adopted on May 2.
Students will be granted loans to travel and work abroad under the “Work and Travel” international programs, including in countries of the European Union, South Korea, Japan, the United Kingdom, the USA, Canada, Australia, and New Zealand, as well as to cover other expenses.
Each year, up to 2,000 students will be granted loans amounting to 40 times the base calculation amount (15 million UZS).
Applications for loan issuance are accepted through the public services center or the MY.GOV.UZ portal (my.gov.uz). Applicants must attach the following documents:
- the employment contract between the applicant and the employer in the foreign country;
- information about the guarantor's last 12 months' salary and consent to be a guarantor in case the applicant does not repay the loan, if available;
- visa.
Students are obliged to repay the loan within one month after returning from the foreign country.
Once loans are approved for 2,000 applicants within a calendar year, the acceptance of applications will be suspended.
After the loan is granted but in sequence, those who submitted applications later will not be put on the list for the next year, and they will have to reapply the following year.
For your information, this loan is considered an interest-free loan provided with a repayment condition.