Samarqandda ishsizlik va kambag‘allik yuqori bo‘lgan hududlar rivojlantiriladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev bugun, 10 iyun kuni Samarqand viloyati hududlarini kompleks rivojlantirish va aholi turmush darajasini oshirish masalalariga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazdi.
'Samarqandda ishsizlik va kambag‘allik yuqori bo‘lgan hududlar rivojlantiriladi'ning rasmi
Yig'ilishda Bulung'ur, Narpay, Oqdaryo, Paxtachi, Qo'shrabot, Kattaqo'rg'on tumanlari hamda Kattaqo'rg'on shahrining iqtisodiy salohiyati muhokama qilindi. Qayd etilishicha, mazkur hududlarda aholi soni ko'p bo'lishiga qaramay, yuqori daromadli ish o'rinlari yetarli emas. Shuningdek, ayrim tumanlarda ishsizlik va kambag'allik darajasi yuqoriligi saqlanib qolmoqda.
Shu munosabat bilan hududlarni aniq ixtisoslashuv asosida rivojlantirish taklif etildi. Xususan, Bulung'ur, Qo'shrabot, Paxtachi va Kattaqo'rg'on tumanlari qishloq xo'jaligi, chorvachilik va bog'dorchilik markazlariga aylantiriladi. Bu hududlarda qator yirik investitsiya loyihalarini amalga oshirish rejalashtirilgan.
Narpay tumani va Kattaqo'rg'on shahri sanoat hamda xizmat ko'rsatish sohalarining o'sish nuqtasi sifatida belgilandi. Narpayda 100 gektar maydonda sanoat zonasi tashkil etilib, umumiy qiymati 500 million dollarlik yuqori qo'shilgan qiymatga ega loyihalar joylashtiriladi. Loyihalarga Yaponiyaning yirik kompaniyalarini jalb qilish rejalashtirilgan.
Oqdaryo tumani esa parrandachilik, to'qimachilik va qayta ishlash sanoatiga ixtisoslashtiriladi.
Yig'ilishda Samarqand viloyatining turizm salohiyatini kengaytirish masalalariga ham alohida e'tibor qaratildi. Shu maqsadda Samarqand shahri tarixiy markazidagi 13 ta ko'chani piyodalar hududiga aylantirish va yangi turizm ob'ektlarini tashkil etish tashabbusi qo'llab-quvvatlandi.
Shuningdek, "Ohalik – Oqbo'yro – Mironqul" turistik-rekreatsion zonasini kengaytirish, Imom Moturidiy yodgorlik majmuasi atrofini obodonlashtirish va turizm infratuzilmasini rivojlantirish bo'yicha vazifalar belgilandi.
Yig'ilish yakunida Prezident har bir tumanda mavjud imkoniyatlardan to'liq foydalanish, yangi ish o'rinlari yaratish, aholi daromadlarini oshirish va hududlar o'rtasidagi iqtisodiy tafovutni qisqartirish bo'yicha mutasaddilarga topshiriqlar berdi.

The meeting discussed the economic potential of Bulungur, Narpay, Oqdarya, Paxtachi, Qushrabot, Kattaqo‘rg‘on districts and the city of Kattaqo‘rg‘on. It was noted that despite the large population in these areas, there are not enough high-income jobs. Additionally, unemployment and poverty levels remain high in some districts.
In this regard, it was proposed to develop the regions based on specific specialization. In particular, Bulungur, Qushrabot, Paxtachi, and Kattaqo‘rg‘on districts will be transformed into centers of agriculture, livestock breeding, and horticulture. A number of major investment projects are planned to be implemented in these areas.
Narpay district and the city of Kattaqo‘rg‘on have been designated as growth points for industry and services. In Narpay, an industrial zone will be established on an area of 100 hectares, hosting projects with a total value of $500 million and high added value. It is planned to attract major Japanese companies to these projects.
Oqdarya district will specialize in poultry farming, textiles, and processing industries.
Special attention was also paid to expanding the tourism potential of Samarkand region during the meeting. To this end, the initiative to turn 13 streets in the historical center of Samarkand city into pedestrian zones and create new tourism facilities was supported.
Furthermore, tasks were set to expand the "Ohalik – Oqbóyro – Mironqul" tourist-recreational zone, improve the surroundings of the Imam Moturidiy memorial complex, and develop tourism infrastructure.
At the conclusion of the meeting, the President gave instructions to the responsible officials to fully utilize the available opportunities in each district, create new jobs, increase the incomes of the population, and reduce economic disparities between regions.