Raqobat qo‘mitasiga fuqarodan “ENVIRON PG” MCHJga tegishli “Estelle” go‘zallik salonida amalga oshirilgan “sariq piling” natijasida uning yuz terisining asosiy qismi (taxminan 80 foizi) qattiq kimyoviy ko‘yishga uchraganligi va bu holat og‘ir davolash jarayoni hamda moliyaviy yuklamalarga sabab bo‘lganligi haqida murojaat kelib tushgan.
Qo‘mita tomonidan o‘tkazilgan o‘rganish va tahlil ishlari natijasida qator qonunbuzilish holatlari aniqlandi.
Xususan, “Estelle” go‘zallik saloni tomonidan tibbiy litsenziya talab qilinadigan kosmetologik xizmatlar hech qanday tegishli ruxsatnomalarsiz amalga oshirilgani, piling xizmati ko‘rsatgan xodimning oliy tibbiy ma’lumotga egaligi tasdiqlanmagani, ko‘rsatilgan protseduralar belgilangan sifat va xavfsizlik standartlariga javob bermasligi ma’lum bo‘ldi.
Jabrlanuvchi ko‘rgan og‘ir oqibatlar va “Estelle” go‘zallik saloni faoliyatida O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 190-moddasi — litsenziya yoki boshqa ruxsatnoma talab qilinadigan faoliyatni tegishli hujjatlarsiz amalga oshirish alomatlari mavjudligi inobatga olingan holda, Qo‘mita tomonidan to‘plangan hujjatlar belgilangan tartibda huquqiy baho berilishi uchun O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasiga yuborildi.

A citizen has lodged a complaint to the Competition Authority about the "ENVIRON PG" LLC-owned "Estelle" beauty salon, where the "yellow peeling" procedure resulted in severe chemical burns on approximately 80 percent of his face, leading to a difficult treatment process and financial burdens. has been received.
As a result of the investigations and analyses conducted by the Committee, several violations of the law were detected.
In particular, it was found that the "Estelle" beauty salon performed cosmetological services requiring a medical license without any proper permits, the staff member who provided the peeling service did not have his higher medical education confirmed, and the procedures offered did not meet the established quality and safety standards.
Taking into account the severe consequences suffered by the victim and the fact that the activities of the "Estelle" beauty salon showed signs of Article 190 of the Criminal Code of the Republic of Uzbekistan — performing activities that require a license or other permits without the necessary documents, the documents collected by the Committee were sent to the Prosecutor General's Office of the Republic of Uzbekistan for legal assessment in accordance with established procedures.