Hozirgi muborak kunlarda aziz yurtdoshlarimiz Haj ziyorati uchun Makkai mukarramada bo‘lib turishibdi. Davlatimiz rahbari ular uchun yaratilgan sharoitlar, nuroniylarning salomatligi va kayfiyati haqida so‘radi.
Muftiy hazratlari Haj amallarini sidqidildan, mukammal ado etish uchun barcha tashkiliy choralar ko‘rilganini ta’kidladi.
Ayni paytda 15 ming nafar hojilarimizning barchasi Saudiya Arabistoniga yetib borgan. Ularga 300 dan oshiq guruh rahbari, 50 nafar oliy toifali shifokor, 10 dan ziyod oshpazlar va boshqa mutaxassislar hamrohlik qilmoqda.
Bu yil, O‘zbekiston tomonining talabiga muvofiq, Arafot hududidagi chodirlar yopiq tarzda barpo etildi. Ularning atrofi issiq o‘tkazmaydigan panellar bilan o‘ralgan, sovutish tizimi o‘rnatilgan, gilam va to‘shaklar solingan. Bu hozirgi yoz kunlarida ziyoratchilarga qo‘shimcha qulaylik yaratadi.
Bir so‘z bilan aytganda, bu yilgi haj mavsumiga yanada yuqori darajada tayyorgarlik ko‘rilib, barcha zarur sharoitlar hozirlandi. Bundan qalbida shukronalik hissi jo‘shgan yurtdoshlarimiz muqaddas joylarda turib, Yaratgandan mamlakatimiz tinchligi, xalqimiz farovonligini so‘rab duolar qilmoqda.
Muftiy Nuriddin Xoliqnazar Prezidentimizga ulug‘ ibodat fayzi bilan yurgan hojilarimizning salomi va duolarini yetkazdi. Davlatimiz rahbari barcha ziyoratchilarga salom yo‘llab, yurtimizga sog‘-omon kelishlarini tiladi.
Suhbat samimiy va ko‘tarinki ruhda o‘tdi. Muhtaram hojilar O‘zbekistonga qaytgach, mahallalarda ijtimoiy muhitini mustahkamlash, ehtiyojmand insonlarga ko‘mak berish, yoshlarni ilm-ma’rifatga targ‘ib etishda namuna ko‘rsatishlariga umid bildirildi.

During these blessed days, our dear compatriots are present in the holy city of Mecca for the Hajj pilgrimage. Our state leader inquired about the conditions created for them, the health, and spirits of the elderly here.
The Mufti emphasized that all organizational measures have been taken to perform the Hajj rituals sincerely and perfectly.
At this time, all of our 15,000 pilgrims have arrived in Saudi Arabia. They are accompanied by more than 300 group leaders, 50 high-ranking doctors, over 10 chefs, and other specialists.
This year, at the request of the Uzbekistan side, the tents in the Arafat area were constructed in a closed style. They are surrounded by heat-insulating panels, equipped with cooling systems, and furnished with carpets and mattresses. This provides additional comfort to the pilgrims during the current summer days.
In short, this year's Hajj season has been prepared to an even higher standard, with all necessary conditions provided. Our compatriots, filled with a sense of gratitude, are praying at the holy sites, asking the Creator for peace in our country and prosperity for our people.
Mufti Nuriddin Kholiqnazar conveyed the greetings and prayers of our pilgrims, who are experiencing the grace of this great worship, to our President. The leader of our state sent his regards to all the pilgrims, wishing them a safe return to our homeland.
The conversation was warm and uplifting. It is hoped that the honored pilgrims, upon returning to Uzbekistan, will set an example in strengthening the social fabric of neighborhoods, assisting needy individuals, and promoting education and enlightenment among the youth.