Ijtimoiy tarmoqlarda qizlarning janjali aks etgan video tarqalib, holat joriy yil 29 aprel kuni Samarqand viloyatining Pastdarg‘om tumanidagi 83-sonli maktabda sodir bo‘lgani aytildi. Xabarlarda maktab direktori o‘quvchilarni ularni so‘rab kelgan zo‘ravonlarga topshirgani ham iddao qilingan. Ushbu holat yuzasidan Samarqand viloyati Ichki ishlar boshqarmasi rasmiy bayonot berdi.
Qayd etilishicha, joriy yil 29 aprel kuni Pastdarg‘om tumani Qo‘shquduq mahallasi hududidan o‘tuvchi avtomobil yo‘lida hamda tumanning 83-sonli umumta’lim maktabi hududida Samarqand shahrida yashovchi, 2007 yilda tug‘ilgan fuqaro E.B. jamiyatdagi yurish-turish qoidalarini qasddan mensimagan holda, ushbu maktabning 11-sinf o‘quvchilariga tan jarohati yetkazgan.
Mazkur holat bo‘yicha Pastdarg‘om tumani IIB huzuridagi Tergov bo‘limi tomonidan 18 yoshli fuqaro E.B.ga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 277-moddasi 3-qismi (Bezorilik) bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Hozirda dastlabki tergov harakatlari olib borilmoqda.
Ayni paytda maktab direktori rostdan ham o‘quvchi qizlarni bezorining oldiga olib chiqqan-chiqarmagani haqida aniq ma’lumot berilmagan.

In a school in Samarkand, an 18-year-old girl beat her peers.
Regarding the situation, the Samarkand Regional Department of Internal Affairs issued an official statement.
Image of 'In a school in Samarkand, an 18-year-old girl beat her peers.'
A video depicting a fight among girls spread across social networks, stating that the incident took place on April 29th this year at school number 83 located in the Pastdargom district of Samarkand region. Reports also claimed that the school director handed the students over to the perpetrators who had come asking for them. The Samarkand Regional Department of Internal Affairs issued an official statement on this matter.
It was noted that on April 29th of this year, on a road passing through the Qushquduq neighborhood in the Pastdargom district as well as in the territory of the 83rd general education school of the district, a citizen named E.B., born in 2007 and residing in Samarkand, intentionally disregarding public behavior norms, inflicted bodily harm on the students of the 11th grade of this school.
In relation to this incident, a criminal case has been initiated against the 18-year-old citizen E.B. under part 3 of Article 277 (Hooliganism) of the Criminal Code of the Republic of Uzbekistan by the Investigation Department of the Internal Affairs Bureau of Pastdargom district. Preliminary investigation actions are currently being conducted.
At this time, there has been no clear information provided whether the school director indeed brought the female students out to the attacker or not.