Ochiqlanishicha, holat yuzasidan 41,7 mln so‘m miqdorida moliyaviy sanksiya qo‘llanilgan.
Xorazm viloyatida xususiy korxonasi tomonidan reaktiv quvvatni kompensatsiya qilmasdan, elektr energiyasidan samarasiz va nooqilona foydalanib kelayotganligi aniqlandi.
Ushbu qoidabuzarlik oqibatida O‘zbekiston Respublikasining 940-sonli Qonunining 45-moddasi bo‘yicha hisob-kitob qilinib, 41,7 mln so‘m miqdorida moliyaviy sanksiya qo‘llanilgan.
Ma’lumot uchun, reaktiv quvvat kompensatsiyasi bo‘yicha ishlarni tashkil etish tartibini buzish yoki unga rioya etmaslik – asbob-uskunalar yoki normativ usullar bilan aniqlangan isrof bo‘lgan elektr energiyasi miqdori qiymatining 50 foizi miqdorida jarima solishga sabab bo‘ladi.

It was identified that a private enterprise in the Khorezm region has been using electricity inefficiently and irrationally without compensating for reactive power.
As a result of this violation, according to Article 45 of Law No. 940 of the Republic of Uzbekistan, a financial penalty of 41.7 million UZS was imposed.
For information, failure to comply with or violating the regulations for organizing works on reactive power compensation results in a penalty amounting to 50 percent of the value of the quantity of electricity wasted, as determined by devices or normative methods.