Andijon viloyatida 2 ta nasos stansiyasida aniqlangan qoidabuzarlik natijasida tizimga 473,9 mln so‘mlik zarar yetkazilganligi ma’lum bo‘ldi.
Qayd etilishicha, Izboskan tumanida joylashgan Nasos stansiyalari energetika boshqarmasi iste’mol qilingan elektr energiyasini haqiqiy ko‘rsatgich bo‘yicha hisobot bermasdan, noqonuniy foydalangan.
Ushbu qoidabuzarlik natijasida dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra elektr ta’minoti korxonasiga 352,5 million so‘mlik zarar yetgan.
Bu kabi holat Baliqchi tumani "Sirmoq" MFYda joylashgan Nasos stansiyalari energetika boshqarmasida ham aniqlanib, dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra elektr ta’minoti korxonasiga 121,4 million so‘mlik zarar yetkazilgan.
Hozirda huquqni muhofaza qilish organlari tomonidan tergovga qadar tekshiruv ishlari olib borilmoqda.

Due to a violation at the pump station in Andijan, the state incurred damages of nearly 500 million soums.
Preliminary investigation activities are being conducted at the station regarding the situation.
Image of 'Due to a violation at the pump station in Andijan, the state incurred damages of nearly 500 million soums.'
It has been revealed that violations found at two pump stations in the Andijan region have caused damage to the system amounting to 473.9 million soums.
It is noted that the Pump Stations Department in Izbuskan district illegally used the consumed electrical energy without reporting the actual indicators.
As a result of this violation, preliminary calculations show that damage to the electricity supply company amounted to 352.5 million soums.
A similar situation was detected at the Pump Stations Department in the Balykchi district "Sirmoq" MCA, where preliminary calculations indicate that damage to the electricity supply company amounted to 121.4 million soums.